Aktualizované 23.11.2011 o 12:26 o reakciu Ľ.Galka

Kauza odpočúvania vojenskou kontrarozviedkou sa netýkala len šéfa spravodajskej televízie Ta3 Michala Gučíka a troch redaktorov Pravdy. Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) malo monitorovať aj premiérku Ivetu Radičovu (SDKÚ-DS). Informuje o tom v dnešnom vydaní denník Nový čas.

"Novému času sa podarilo zistiť, že existuje dokument VOS s názvom Akcia Dáma! Jeho existenciu potvrdili dva od seba nezávislé zdroje, ktoré uviedli, že 'Dáma' sa zaoberala postojmi premiérky Ivety Radičovej v kauze hayekovci!" uviedol denník. Podľa Nového času išlo o vytvorenie súhrnu spravodajských informácií a hodnotení názorov predsedníčky vlády najmä v prípade Martina Chrena. Ten bol v tom čase štátnym tajomníkom na ministerstve hospodárstva za stranu SaS a čelil kauze hayekovci. Firma Hayek Consulting podpísala v júli 2010 zmluvu na 8 100 eur s Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania, ktorá spadá pod rezort hospodárstva. Chren bol v tom čase spolumajiteľom firmy a zároveň štátnym tajomníkom. I. Radičová trvala na jeho odchode z funkcie.

"Informácie sa s najväčšou pravdepodobnosťou získavali zo siete informátorov. V dokumente sa dokonca spomína aj telefonát premiérky Sulíkovi," napísal Nový čas. "Dáma?... Nie, nikdy som o niečom takomto nepočul," reagoval šéf rezortu obrany Ľubomír Galko (SaS) na otázku denníka, či mu akcia Dáma niečo hovorí.

Minister obrany je podľa zákona zodpovedný za činnosť VOS. Premiérka Iveta Radičová, ktorá sa v utorok zúčastnila na zasadnutí Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky, na otázky o akcii Dáma a ani o priebehu rokovania odpovedať nechcela.

Odpočúvali aj za Fica

Hospodárske noviny zase priniesli informáciu, že tá istá novinárka, ktorú odpočúvalo Vojenské obranné spravodajstvo za vlády I. Radičovej, bola vojenskou kontrarozviedkou odpočúvaná aj za vlády Roberta Fica (Smer-SD). Hovorí o tom dokument, ktorý má denník k dispozícii. Novinárka denníka Pravda Patrícia Poprocká (predtým Ďurišková). mala byť podľa dokumentu v centre pozornosti vojenskej tajnej služby aj v roku 2007, keď bol ministrom obrany František Kašický (Smer-SD). Aj vtedy malo VOS riešiť možný únik utajovaných skutočností z rezortu obrany.

P. Poprocká bola v tom čase redaktorkou týždenníka Žurnál. Národný bezpečnostný úrad ju spolu so šéfredaktorkou Žurnálu (v súčasnosti Pravdy) Norou Sliškovou v októbri 2007 potrestal pokutou po 15-tisíc korún za to, že v článku zverejnili utajované skutočnosti.

Monitorovali aj Galkových spolupracovníkov

Na ministerstve obrany zbierali podľa denníka Sme aj informácie o Galkových najbližších spolupracovníkoch – o vedúcom služobného úradu Petrovi Plučinskom alebo o šéfke ekonomickej sekcie Jarmile Mikušovej. Dôvod na ich odpočúvanie nie je z už spracovaných analýz ich hovorov jasný. Ministerstvo nepovedalo, či ich podozrievalo z trestnej činnosti a z akej.

Analýza obsahuje aj informácie z súkromného života osôb, či ich názory na politické dianie. V dokumente sú podľa Sme aj citáty toho, ako sa obidvaja vulgárne vyjadrovali na adresu ministra Ľ. Galka a ohovárali iných zamestnancov rezortu vrátane VOS.

Prezident dnes stiahne Galka z funkcie

Prezident SR Ivan Gašparovič zbaví poverenia viesť rezort obrany Ľ. Galka dnes po skončení rokovania vlády. Povedal to na dnešnom brífingu po stretnutí s premiérkou I. Radičovou.

"Odovzdala som pánovi prezidentovi návrh na zrušenie poverenia na výkon funkcie ministra obrany Galka. Pán prezident tento návrh prijal," uviedla premiérka. Gašparovič sa tak rozhodol po tom, čo sa oboznámil so všetkými skutočnosťami, ktoré nevytvorili dobrý dojem o fungovaní tohto ministerstva a Vojenského obranného spravodajstva (VOS).

Minister tvrdí, že premiérka nebola zvedavá na korupciu

Premiérka Iveta Radičová nebola zvedavá na informácie o závažnej korupcii, ktorá smeruje do najvyšších miest. S nimi sa jej chceli zveriť riaditelia vojenského spravodajstva. Povedal to dnes minister obrany Ľubomír Galko.

„Premiérka sa riaditeľov na korupciu vôbec nepýtala. Iba im oznámila, že dá riaditeľa vojenského spravodajstva odvolať a že dá odvolať aj mňa,“ povedal Galko o utorkovom (22.11.) stretnutí Radičovej a riaditeľov tajných služieb. „Moja otázka je, kam sa tak ponáhľala a či sa zľakla informácii o korupcii na najvyšších miestach,“ pýtal sa Ľ. Galko.

Minister obrany, ktorý by mal prísť o svoju funkciu, povedal, že nemá vedomosť o tom, že by premiérka bola odpočúvaná ako to bolo dnes medializované. Dodal, že si to ani nevie predstaviť. „Treba na to súhlas sudcu, ja si neviem predstaviť, že by na to sudca súhlas dal,“ povedal Galko. Nevylúčil však, že nebola odpočúvaná osoba, ktorá si s Radičovou telefonovala. „To je ale problém pani premiérky, prečo sa v jej blízkosti pohybujú takíto ľudia,“ uviedol. Zdôraznil, že Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) dodržalo zákon.

Foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo