Rádioaktívny odpad z jadrových elektrární sa podľa odborníkov z Mníchovskej technickej univerzity a nemeckého Úradu technickej kontroly dá takzvanou transmutáciou premeniť na menej škodlivé prvky a prináša možnosť zárobku.
Transmutácia je metóda spracovania rádioaktívneho odpadu, ktorej cieľom je znížiť intenzitu rádioaktivity a polčas rozpadu. Spočíva v ostreľovaní jadra atómu použitých palivových tyčí neutrónmi, čo spôsobí ich rozpad na menej nebezpečné prvky.
Okrem premeny rádioaktívneho odpadu je možné získať ďalšie cenné materiály, ako napríklad urán, ródium a ruténium. Vznikajú aj cézium, stroncium a plyny xenón a kryptón. Chemická reakcia navyše produkuje teplo, ktoré možno využiť na vykurovanie.
Nemecko má v súčasnosti 16 dočasných priestorov na skladovanie jadrového odpadu, z ktorých jeden možno použiť na transmutáciu.
Podľa Agentúry pre prelomové inovácie by bol prvý takýto závod vysoko ziskový. Hodnota počiatočnej investície 1,5 miliardy eur a ročné náklady na chod 115 miliónov eur by sa mali niekoľkonásobne vrátiť. Obdobie rádioaktivity nerecyklovateľného odpadu by sa tiež mohlo znížiť z jedného milióna na približne 800 rokov.
Ďalšie dôležité správy
