Štátny Slovenský plynárenský priemysel naďalej patrí medzi slovenských lídrov na trhu s energiami. Spoločnosť za minulý rok stabilizovala svoj celkový trhový podiel v dodávke plynu na úrovni takmer 58 percent a v dodávke elektriny pre domácnosti na takmer 12 percent. Spoločnosť je štvrtým najväčším dodávateľom elektriny pre domácnosti. Štátni plynári evidujú takmer 1,5 milióna odberných miest.

„Očakávame, že výsledok hospodárenia SPP z vlastnej prevádzkovej činnosti bude po úspešných rokoch 2020 a 2021, keď sme dosiahli prevádzkový zisk za rok 2020 viac ako 6 miliónov eur a za rok 2021 viac ako 24 miliónov eur, znovu priaznivý,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca SPP Ondrej Šebesta. Auditované hospodárske výsledky za rok 2022 budú podľa neho k dispozícii vo výročnej správe v druhom štvrťroku tohto roka.

Jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré majú vplyv na pozitívny hospodársky výsledok SPP, je podľa Šebestu konzervatívna stratégia zameraná na minimalizáciu trhových, ale aj ďalších rizík. „Zvolená stratégia riadenia rizík s dôrazom na zabezpečenie finančnej a prevádzkovej stability bola a je jedným z pilierov dosahovania obchodných a rozvojových cieľov spoločnosti,“ konštatoval Šebesta.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas novoročného prijatia bezpečnostných a záchranných zložiek SR v Bratislave 10. januára 2023. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Riešenie energetickej krízy by malo byť jednou z priorít vlády, povedala prezidentka