Británia a Európska únia uzavreli colnú dohodu, ktorá by mohla otvoriť cestu k ukončeniu sporov ohľadom Severného Írska po odchode Británie z Európskej únie (EÚ). O prelomovom súhlase Bruselu s návrhom, ktorý by ukončil kontroly tovaru mieriaceho na severoírsky trh. EÚ tiež po prvýkrát pripustila, že Európsky súdny dvor by mohol rozhodovať o otázkach týkajúcich sa britskej provincie iba v prípade, že by mu prípad postúpili samy severoírske súdy. Informoval o tom web denníka The Times.

Colnú časť britsko-únijnej dohody chceli vyjednávači verejne predstaviť už v decembri, ale na poslednú chvíľu oznámenie zrušili, píše denník. Podľa jedného zo zdrojov sa EÚ obávala, že by premiér Rishi Sunak nepresadil celý balík u severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) ani u stúpencov brexitu vo vlastnej Konzervatívnej strane. Londýnsky zdroj uviedol, že Sunak chcel mať celú dohodu pripravenú na podpis, namiesto toho, aby ju oznamoval po častiach.

Podľa oboch zdrojov museli obe strany ustupovať zo svojich požiadaviek. Colná dohoda v mnohom vychádza z britského návrhu. Tovar pre severoírsky trh nebude kontrolovaný, tovar určenia na ďalší export prejde colnou kontrolou v prístavoch v Severnom Írsku, opisuje dohodu The Times. Británia a EÚ budú navyše zdieľať údaje o pohybe prepravcov.

Rozhovory o severoírskom protokole, teda o tej časti brexitovej dohody, ktorá hovorí o kontrolách tovaru medzi Severným Írskom a zvyškom Británie, boli po sedemmesačnej pauze obnovené vlani v októbri. Šéf britskej diplomacie James Cleverly na začiatku roka uviedol, že rokovania postupujú pomerne rýchlo.

Británia formálne opustila EÚ pred takmer tromi rokmi. Urobila tak na základe dohody, ktorá ošetruje aj kľúčovú výzvu v podobe zachovania voľného režimu na hranici Severného Írska s Írskou republikou, z ktorej sa v dôsledku brexitu stala hranica EÚ. Nakoniec sa Londýn a Brusel dohodli, že na uvedenú časť Spojeného kráľovstva sa budú naďalej vzťahovať pravidlá jednotného trhu Únie, zatiaľ čo kontroly tovaru budú prebiehať pri jeho ceste medzi regiónom a zvyškom Británie.

Ďalšie dôležité správy

Na videosnímke šéf tamojšej junty Min Aun Hlain hovorí 1. augusta 2022. Rada pre obranu a bezpečnosť v Mjanmarsku jednomyseľne súhlasila so žiadosťou šéfa tamojšej junty Min Aun Hlaina o predĺženie výnimočného stavu v krajine o ďalších šesť mesiacov.
Neprehliadnite

USA, Kanada aj Británia uvalili sankcie na Mjanmarsko pred druhým výročím prevratu