Rast svetového predaja čipov sa spomalil už šiesty mesiac za sebou, čo je ďalší znak toho, že je globálna ekonomika napätá. Spomalenie je najdlhšie od obchodnej vojny medzi USA a Čínou v roku 2018.  

Trojmesačný kĺzavý priemer v predaji čipov navyše koreluje s výkonom globálnej ekonomiky v posledných desaťročiach, keďže polovodiče sú kľúčovými komponentmi vo svete, ktorý poskytuje čoraz viac digitálnych produktov a služieb.  

Predaj polovodičov vzrástol v júni o 13,3 percenta v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čo je pokles z 18 percent v máji. Najnovšie obavy sa týkajú globálnej recesie, ktorá podnietila výrobcov čipov, ako je Samsung Electronics Co., aby zvážili ukončenie investičných plánov. 

Náznaky medzinárodného poklesu možno pozorovať aj v obchodných údajoch z Južnej Kórey, najväčšieho svetového výrobcu pamäťových čipov. Rast exportu čipov sa v júli zmiernil na 2,1 percenta z 10,7 percenta v júni, čo spôsobilo zvýšenie zásob polovodičov najviac za viac ako šesť rokov. 

Čiastočne je to spôsobené spomaľujúcou sa ekonomikou Číny, ktorá naďalej uzatvára celé oblasti z obáv covidu. Rovnako tak HDP Spojených štátov klesá už dva štvrťroky po sebe a v Európe došlo k prudkému poklesu továrenskej činnosti. 

Medzinárodný menový fond však aj napriek tomu tento rok prognózuje globálnu expanziu, čo poukazuje na to, že spomalenie predaja čipov automaticky nenaznačuje bezprostrednú recesiu.