Americká Federálna obchodná komisia (FTC) zvažuje protimonopolnú žalobu na internetovú spoločnosť Facebook. Agentúre Bloomberg to povedal zdroj oboznámený so situáciou. FTC už dlhšie ako rok vyšetruje, či Facebook nenarúša hospodársku súťaž. Žalobu by komisia podľa zdroja mohla podať do konca tohto roka.

Príprava žaloby je bežnou súčasťou protimonopolného vyšetrovania. Konečné rozhodnutie, či bude žaloba skutočne podaná, však podľa zdroja zatiaľ nepadlo. Pre podanie žaloby by musela hlasovať väčšina z piatich komisárov FTC, upozornil Bloomberg. FTC začala protimonopolné vyšetrovanie Facebooku vlani v lete. V tej dobe tiež vymerala Facebooku rekordnú pokutu 5 miliárd dolárov za porušenie ochrany súkromia.

Čína má svoje vlastné pravidlá týkajúce sa cenzúry a narábania s dátami
Neprehliadnite

Čína chce bojovať proti zneužívaniu údajov. Predstavila globálnu iniciatívu ochrany dát

Vyšetrovanie FTC sa sústredí na to, či skoršie akvizície Facebooku, napríklad prevzatie služby pre zdieľanie fotografií Instagram, či komunikačné aplikácie WhatsApp, neporušili protimonopolné zákony. Kritici upozorňujú, že z aplikácií Instagram a WhatsApp sa nebyť prevzatia mohli stať vážni konkurenti Facebooku. FTC v minulosti obe transakcie preskúmala a schválila. Má však právo sa nimi znovu zaoberať a obrátiť sa na súd so žiadosťou o ich zrušení, ak dospeje k záveru, že narušili hospodársku súťaž.