Spoločná európska mena sa v piatok výrazne oslabila. Nečakane dobré údaje z ekonomiky USA podporili dolár a euro sa dostalo pod tlak. Popoludní spoločná mena padla na denné minimum 1,0810 dolára. Ešte okolo obeda sa obchodovala po 1,0940 dolára.

Európska centrálna banka stanovila v piatok popoludní referenčný kurz eura na 1,0937 (vo štvrtok: 1,0988) dolára/euro.

Správa z amerického trhu práce bola obrovským prekvapením. Tvorba pracovných miest v USA sa na začiatku roka prudko zrýchlila a bola najvyššia od júla 2022. Nárast zamestnanosti prekonal všetky očakávania a miera nezamestnanosti prekvapivo klesla.

Mimo poľnohospodárstva sa v januári v USA vytvorilo 517-tisíc  nových pracovných miest. Ekonómovia v priemere počítali len so 187-tisíc miestami. Miera nezamestnanosti padla na 3,4 percenta z 3,5 percenta v predchádzajúcom mesiaci a dostala sa na najnižšiu úroveň od mája 1969. Ekonómovia prognózovali nárast na 3,6 percenta.

To podporilo očakávania, že americká centrálna banka bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky. Finančné trhy aktuálne počítajú s tým, že kľúčová sadzba Fedu sa dostane nad 5 percent.

Ďalšie dôležité správy

Chemical,Factory.,Packing,Area
Neprehliadnite

Ceny priemyselných výrobcov v eurozóne spomalili v závere minulého roka tempo rastu