V Spojených štátoch spustili v nedeľu distribúciu vakcíny proti koronavírusovej chorobe Covid-19, ktorú by mali podávať určeným skupinám obyvateľstva už od pondelka. Najväčšia očkovania kampaň v dejinách krajiny sa začína v čase, keď si pandémia v USA denne vyžiada viac ako 2 400 životov a celkový počet obetí sa blíži k 300-tisíc. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Prvá dodávka vakcíny spoločností Pfizer a BioNTech - rozdelená do vyše 600 miest po USA - pokryje zaočkovanie približne troch miliónov ľudí. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil jej núdzové použitie v piatok po silnom tlaku vlády, pripomenula stanica BBC. Pri takejto úrovni vakcinácie by krajina mala ešte ďaleko k dosiahnutiu kolektívnej imunity, ktorá by zastavila šírenie koronavírusu, takže rúška a sociálny odstup budú na obmedzovanie pandémie potrebné ešte celé mesiace, konštatuje Reuters. Zdravotnícke úrady budú tiež musieť prekonať obavy mnohých obyvateľov z nových vakcín, týkajúce sa okrem iného ich bezpečnosti po rekordnej rýchlosti vývoja. „Je rozhodujúce, aby sa väčšina Američanov rozhodla nechať zaočkovať. Sme veľmi znepokojení váhaním, ktoré zaznamenávame," povedal Slaoui.

KK27 New York - Na archívnej snímke z 9. novembra 2020 svetové sídlo Pfizeru v NewYorku.  Spoločnosti Pfizer a BioNTech požiadajú americký úrad na kontrolu potravín a liekov FDA (Food and Drug Administration) o povolenie na núdzové použitie pre svoju vakcínu proti novému koronavírusu. FOTO TASR/AP
FILE - In this Nov. 9, 2020, file photo, an ad for COVID-19 testing reflects on glass at a bus stop, as pedestrians walk past Pfizer world headquarters in New York. On Friday, Nov. 20, 2020, Pfizer has
Neprehliadnite

Vakcína spoločností Pfizer a BioNTech proti Covid-19 je podľa FDA účinná

Rozsiahlu logistickú operáciu tiež komplikuje potreba prepravovať a uskladňovať vakcínu Pfizer/BioNTech pri teplote mínus 70 stupňov Celzia, čo si vyžaduje enormné množstvá suchého ľadu alebo špeciálnych mraziacich zariadení. Spojené štáty podľa Slaouiho dúfajú, že do konca decembra distribuujú 40 miliónov dávok vakcíny, čo by stačilo na zaočkovanie 20 miliónov ľudí. Použitá by pri tom bola už aj vakcína spoločnosti Moderna, ktorej možné schválenie sa očakáva tento týždeň. Zdravotnícke úrady odporučili, aby ako prvých zaočkovali zdravotníckych pracovníkov a seniorov v domovoch starostlivosti. O postupe vakcinácie však budú rozhodovať jednotlivé štáty USA.

Už tento týždeň by ale mali vakcínu ponúknuť vysokopostaveným činiteľom USA vrátane predstaviteľov Bieleho domu a ľudí pracujúcich v ich blízkom okolí, informovali v nedeľu zdroje oboznámené so záležitosťou. Nie je jasné, či takúto možnosť využijú prezident Trump alebo viceprezident Mike Pence, prípadne či očkovanie ponúknu novozvolenému prezidentovi Joeovi Bidenovi a členom jeho tímu. Hovorca Rady pre národnú bezpečnosť uviedol, že najvyšší predstavitelia exekutívy, Kongresu i súdnictva by mali byť zaočkovaní prioritne v súlade s protokolom, ktorý má zaistiť funkčnosť štátnej správy počas pandémie alebo katastrofy.