Pre lepšiu predstavu si najskôr povedzme, čo vlastne exascale vo výpočtoch znamená. Exascale systémy dokážu vykonať aspoň jeden exaFLOPS výpočet – čiže miliardu miliárd výpočtov za sekundu. Ide o skutočne robustný a mohutný výkon.

Nové riešenia, ktoré nedávno predstavila spoločnosť HPE, sú určené práve pre takéto mašiny. Vyznačujú sa explozívnym rastom údajov a novými konvergovanými pracovnými úlohami, ako sú HPC, AI a analytika.

Spojenie HPE a Cray zvládne všetky výzvy exascale výpočtov

HPE vďaka akvizícii spoločnosti Cray výrazne posilnila vlastné HPC a AI riešenia. Zároveň rozšírila ponuku služieb end-to-end superpočítačovej architektúry vrátane výpočtov, prepojení, softvérov, úložiska a služieb, ktoré je spoločnosť schopná nasadiť priamo u zákazníkov, hybridne alebo as-a-Service.

Vďaka tomu môže každý zákazník HPE využívať tie isté základné technológie HPC, ktoré poháňajú najrýchlejšie systémy na svete a integrovať ich do svojich dátových centier. Vznikla tak ideálna ponuka pre všetky firmy, ktoré sú zamerané na digitálne inovácie a nové objavy.

Digitálna transformácia pre firmy predstavuje neustále zvyšovanie požiadaviek na pracovnú záťaž. Ak to myslia s digitalizáciou vážne, nemali by zabúdať na to, že budú potrebovať výkonné a spoľahlivé riešenia, ktoré si poradia s náročnými výpočtami a analýzou dát a vstupov v reálnom čase.

Inovatívne podniky dnes očakávajú, že všetky systémy, ktoré prevádzkujú, zvládnu nasadenie nového softvéru, náročné výpočty, prepojenie s inými firemnými systémami a tiež im poskytnú dostatočnú kapacitu úložiska.

Supervýkonné výpočty HPE pomáhajú aj v zdravotníctve

HPE na tieto požiadavky odpovedá pestrou paletou riešení určených pre malé systémy až po mohutné exascale superpočítače. Dokáže pripraviť softvér na mieru, navrhnúť najvhodnejšie prepojenie a súčasne optimalizovať úložisko.

V súčasnosti sa riešenia HPE využívajú v stovkách sofistikovaných systémov na celom svete, napríklad pri modelovaní a simulácii predpovedí počasia, vo výrobe a energetike, analýze AI a veľkých dát v zdravotníctve, autonómnych vozidlách či geopriestorovom zobrazovaní a finančných službách.

„Sme presvedčení, že spojenie HPE a Cray zásadne zmenilo superpočítačový priemysel. Teraz sme schopní poskytovať riešenia a služby, ktoré našim zákazníkom umožnia pripraviť sa na nové výzvy v ére exascale výpočtov. Pomôžeme im tak dosiahnuť veľké objavy a posunieme ich biznis ďalej,“ hovorí Peter Ungaro, senior viceprezident HPE a generálny riaditeľ pre HPC a AI.

„Zákazníci čoraz viac považujú HPE za dôveryhodného globálneho partnera, vďaka ktorému majú možnosť lepšie využiť veľké možnosti dát pri riešení tých najkomplikovanejších výziev. Vďaka spojeniu HPE a Cray zákazníkom momentálne ponúkame ešte väčší výber a kontrolu nad tým, ako môžu HPC používať. Nič ich nelimituje, naše služby si poradia s akýmkoľvek projektom, či už beží on premise alebo v cloude,“ dodáva P. Ungaro.

Nové portfólio služieb HPC a AI od HPE

Sprístupnenie HPC a AI v HPE GreenLake

• Cray a Microsoft spolupracovali na vytvorení prístupu pre HPC systémy Cray v Microsoft Azure. HPE v súčasnosti plánuje rozšíriť ponuku pre zákazníkov vďaka zaradeniu HPC a AI do svojej vlajkovej lode a trhového lídra v segmetne as-a-service – HPE GreenLake.

Špeciálny softvér na správu všetkých typov údajov
• Systémy HPC a AI v cloude – softvér Cray System Management Software, postavený na kontajnerovej architektúre, umožňuje simultánnu prevádzku HPC a AI na jednom systéme. Pre administrátorov a vývojárov bude neoceniteľné, že beží v modernom cloude.

• Zjednodušenie a optimalizácia pracovného zaťaženia – HPE zjednodušuje vývoj a správu aplikácií s náročnými HPC a AI pracovnými záťažami. V Cray Programming Environment (CPE) sa nachádzajú procesory a akcelerátory, ktoré si s týmito úlohami poradia.

• Rozšírená podpora pre správu výkonových klastrov HPE – softvér HPE Performance Cluster Management (HPCM) poskytuje kompletné zabezpečenie, správu a monitoring klastrov až do 100 000 nód.

Optimalizované výpočty kdekoľvek a pre akúkoľvek veľkosť

• HPE posililo svoje vedúce postavenie v oblasti podnikových výpočtov pridaním superpočítačov Cray do rodiny systémov HPE Apollo. Toto unikátne výpočtové portfólio prináša zákazníkom nové možnosti, ktoré zohľadňujú úroveň ich pracovného zaťaženia. Kombinované portfólio na jednom serveri je možné rozšíriť až na najväčšie superpočítače a vyriešiť všetky náročné výpočtové požiadavky v ktoromkoľvek dátovom centre. Nové systémy Cray sú postavené na architektúre Shasta, ktorá sa použije v prvých troch amerických exascale systémoch.

Nový pohľad na supervýkonné prepojenie na zvýšenie prenosu údajov

• HPE ponúka riešenie Cray Slingshot, ktoré prináša novú definíciu HPC prepojenia. Slúži na riešenie požiadaviek, ktoré si vyžadujú vyššiu rýchlosť a zároveň nižšiu latenciu pri spracovaní obrovského množstva nových dát, a tiež konvergenciu HPC a AI pracovných zaťažení. Slingshot s priepustnosťou už od 200 Gb/s má jedinečné možnosti riadenia preťaženia a dokáže zabezpečiť dostatočný výkon a škálu potrebnú na to, aby v rámci jediného systému simultánne zvládol spracovať množstvo dátových tokov.

Rýchlejšie a inteligentné úložisko pre moderné HPC

• Supervýkonné úložisko – nedávne predstavenie nového úložiska Cray ClusterStor E1000 určeného pre HPC portfólio spoločnosti HPE, rieši neustály nárast počtu údajov a súčasne aj pracovné zaťaženie. ClusterStor spĺňa požiadavky na ukladanie dát a vďaka novému inteligentnému softvéru na správu dát výrazne znižuje potrebu nasadenia ďalších úložných jednotiek.

Výkonná služba šitá na mieru

• HPE vďaka zákazníckym službám HPE Pointnext poskytuje personalizovaný zážitok a konzultačné a technické poradenstvo, ktoré zákazníkom pomôže s návrhom a akceleráciou nových digitálnych riešení. Viac info o spoločnosti a jej produktoch nájdete na www.doveryhodneit.sk.

Tagy: Umelá inteligencia, AI, Craydigital, transformácia, Hewlett Packard Enterprise, HPE, supervýkonné počítače, exascale