Spojené štáty sa po prvý raz dostali na každoročný zoznam „upadajúcich" demokracií. V pondelok to oznámil Medzinárodný inštitút pre demokraciu a podporu volieb (IDEA) so sídlom v Štokholme. Poukázal na „viditeľné zhoršenie" situácie v USA, pričom tento jav sa začal podľa inštitútu už v roku 2019, informovala agentúra AFP.

Vážne problémy so základmi demokracie

„Tento rok sme Spojené štáty po prvý raz označili za upadajúcu (demokraciu), avšak naše dáta ukazujú, že táto epizóda sa začala prinajmenšom už v roku 2019," uvádza sa v správe s názvom Globálny stav demokracie 2021.

Spoluautor zverejnenej správy Alexander Hudson pre AFP uviedol, že hoci v USA vlani došlo k zlepšeniu viacerých faktorov vrátane boja proti korupcii, evidujú tam „vážne problémy so základmi demokracie". To je podľa jeho slov viditeľné na úpadku občianskych slobôd a mechanizmov kontroly vlády.

Začalo to Trumpom

„Historický medzník nastal v rokoch 2020–21, keď vtedajší prezident Donald Trump spochybnil legitímnosť volebných výsledkov z roku 2020 v Spojených štátoch," píše sa v správe. Varoval, že „násilné popieranie (výsledkov) vlaňajších (prezidentských) volieb bez akýchkoľvek dôkazov o podvodoch sa rôznymi spôsobmi zopakovalo v krajinách, akými sú Mjanmarsko, Peru či Izrael".

Ostrosledovaný zápas si na vlastné oči nedal ujsť ani bývalý prezident USA Donald Trump.
Neprehliadnite

Trump bez servítky, exprezident chce žalobou zabrániť zverejneniu písomností o útoku na Kapitol

Hudson poukázal i na „pokles kvality slobody združovania a zhromažďovania počas protestov v lete 2020" po usmrtení Afroameričana Georgea Floyda počas brutálneho policajného zákroku.

Tendencia napádať výsledky volieb

Generálny tajomník inštitútu IDEA Kevin Casas-Zamora uviedol, že zhoršujúca sa situácia, čo sa týka stavu demokracie v USA, sa odzrkadľuje napríklad v „narastajúcej tendencii napádať vierohodné výsledky volieb, v snahách potlačiť účasť (vo voľbách) a v nekontrolovateľnej polarizácii".

Celosvetovo žije v tzv. upadajúcich demokraciách viac než štvrtina obyvateľov Zeme, uvádza IDEA. A tento počet je ešte vyšší – viac než dve tretiny svetovej populácie – ak sa berú do úvahy i autoritárske alebo „hybridné" politické režimy.

Na zozname sú i krajiny Európskej únie

Počet upadajúcich demokracií sa za posledné desaťročie zdvojnásobil – v súčasnosti v nich žije štvrtina celosvetovej populácie. Na tomto zozname figurujú i niektoré členské štáty Európskej únie – Maďarsko, Poľsko či Slovinsko.

Ukrajina a Severné Macedónsko, ktoré tam boli zaradené vlani, tento rok vyradili, pretože tam došlo k zlepšeniu situácie.

demonštranti pochod nezávislosti, Varšava, Poľsko
Neprehliadnite

Poľsko ide proti Bruselu, ale ani autoritársky režim maršala Piłsudského nemal úspech

Vyradené boli aj Mali a Srbsko, avšak to len z toho dôvodu, že sa už podľa inštitútu IDEA nepovažujú za demokratické krajiny, sumarizuje AFP.

Z predbežného hodnotenia tohto inštitútu vyplýva, že v roku 2021 existuje na svete 98 demokratických štátov, čo je najnižší počet za mnohé roky, 20 „hybridných" vlád vrátane Ruska, Maroka a Turecka, a 47 autoritárskych režimov vrátane Číny, Saudskej Arábie, Etiópie a Iránu.

JB 4 Kearny - Americký prezident Joe Biden predstavuje svoju agendu pod názvom
Neprehliadnite

Geopolitická situácia sa vyostruje. USA varujú Európu pred možnou inváziou Ruska na Ukrajinu