Jedna z najsofistikovanejších investičných firiem pre svetových boháčov poodhalila svoju stratégiu – avšak len trochu, píše Bloomberg. Longbow Finance, švajčiarska rodinná kancelária, ktorá sa za posledných šesť desaťročí stará o dynastiu Rausingovcov v hodnote 24 miliárd dolárov, po prvýkrát odhalila vlastníctvo amerických akcií v nedávnom regulačnom podaní. Portfólio – 57 akcií v hodnote 742,4 milióna dolárov – na konci minulého roka väčšinou tvorilo akcie v oblasti technológií, zdravotnej starostlivosti a spotrebiteľov, pričom najväčšiu pozíciu mal Microsoft.

Zatiaľ čo americké akcie predstavujú len zlomok aktív Longbow – zahŕňajú aj hedžové fondy, súkromné úvery a nehnuteľnosti – napriek tomu ide o vzácny pohľad na bohatstvo dynastie postaveného na výrobe kartónov na balenie mlieka, smotany a džúsov. Investičná spoločnosť so sídlom v Lutry vo Švajčiarsku nezverejňuje konsolidované finančné výkazy, ani nemá aktívnu webovú stránku.

Zverejnenie v 13F forme minulý mesiac je štvrťročným rituálom pre peňažných manažérov, ktorí dohliadajú na viac ako 100 miliónov dolárov v amerických akciách, ale medzi spoločnosťami, ktoré sa starajú o rodinné bohatstvo, je to oveľa zriedkavejšie.

Spoločnosť Longbow mohla podľa Daniela G. Bericka, globálneho partnera pre firemnú prax v americkej právnickej firme Squire Patton Boggs, zverejniť svoje podiely, pretože dosiahla prahové hodnoty pre veľkosť svojich investícií alebo kvôli zmenám na strane klienta, ktorého peniaze spravuje.

Akcie výrazne stratili

Akcie Longbow v USA k decembru nepredstavujú dramatický odklon od indexu S&P 500. Okrem Microsoftu patrili medzi 10 najlepších pozícií Apple, Berkshire Hathaway a UnitedHealth Group, ďalej finančné spoločnosti vrátane Charles Schwab a Regions Financial, ktoré sa tento mesiac prepadli v dôsledku krachu Silicon Valley Bank.

Akcie, ktoré Longbow vlastnila minulý rok, stratili v priemere 44 percent – v porovnaní s poklesom indexu S&P 500 o 19 percent – keďže rastúce úrokové sadzby a inflácia vyvolali výpredaj na trhu. Jedna zo stávok na Exxon Mobil sa však vďaka prudkému nárastu cien energií takmer zdvojnásobila.

Longbow pomáha spravovať aktíva Rausingových, rodiny stojacej za spoločnosťou Tetra Laval, jednou z najväčších svetových spoločností v oblasti balenia potravín. Svoj názov a logo má z knihy o luku a šípoch z roku 1967 od Gada Rausinga, člena dynastie druhej generácie, ktorého tri deti – Jorn, 63, Kirsten, 70 a Finn, 67 – ovládajú Tetra Laval prostredníctvom rodinného trustu.

Rodina, ktorá v súčasnosti zahŕňa najmenej štyri generácie, je podľa Bloomberg Billionaires Index jednou z najbohatších na svete s celkovým majetkom okolo 24 miliárd dolárov.

Longbow má viac ako 30 zamestnancov, vrátane Erica Verleyena, bývalého globálneho investičného riaditeľa súkromnej banky Societe Generale. Pod vedením dlhoročného výkonného riaditeľa Stephana Sommera, ktorý odišiel v roku 2021, firma vybudovala multimiliardový program pre alternatívne investície vrátane kolateralizovaných pôžičiek a hedžových fondov.

„Existuje len niekoľko rodín s úrovňou bohatstva potrebnou pre tento rozsah tried aktív,“ povedal Paul Westall, spoluzakladateľ spoločnosti Agreus Group. „Sú veľmi rôznorodé.“

Ďalšie dôležité správy

Silhouette,Of,Stock,Market,Discussion
Neprehliadnite

Európske akcie vo štvrtok výrazne posilnili, poľavili obavy z bankovej krízy