Popoludňajšia dlhšia siesta nie je prejavom lenivosti Španielov, ale spôsobu života. Inému režimu sa musí prispôsobiť aj turista. Napríklad banky sú otvorené od 8.30 do 14:00 h. Cez obed sú zavreté obchody a aj reštaurácie. K večeri sa preto zasadá až okolo ôsmej večer a zábava v baroch začína neskoro večer.
Najčastejšie otváracie hodiny v Španielsku sú od pondelka do soboty 9:30 - 13:30 h a 16:30 - 20:00 h. Väčšie nákupné centrá sú ale otvorené od 10:00 do 21:00 h.. Niektoré z nich sú otvorené aj v nedeľu. Počas sezóny sú obchody v letoviskách otvorené aj po 22. hodine. Obvyklé časy platia aj pre lekárne, no vo väčších mestách sú pohotovostné lekárne otvorené nonstop.
Pozor na vreckárov
Doba, kedy bola napríklad Mallorca doménou „banditos“, už dávno pominula. Vážne zločiny sa v Španielsku a na španielskych ostrovoch v podstate nevyskytujú. Napriek tomu sa tu v noci radšej vyhýbajte opusteným a neosvetleným uliciam, najmä v zanedbaných oblastiach, ktoré sú, ako všade inde vo svete, rajónom zlodejov.
Španielsko nie je nebezpečná krajina. Ministerstvo zahraničných vecí upozorňuje, že turista by si mal dávať pozor na cestovné doklady, peniaze, kreditné karty a cenné predmety. Najmä v centrách miest a v rekreačných oblastiach.
„Slovenskí občania dovolenkujúci v Španielsku sa najčastejšie obracajú na naše veľvyslanectvo so žiadosťou o pomoc v prípade odcudzenia dokladu totožnosti. Veľvyslanectvo SR v Madride je na druhom mieste spomedzi všetkých zastupiteľských úradov SR v počte vydaných náhradných cestovných dokladov za rok 2014.
V mnohých prípadoch pomáha veľvyslanectvo SR v komunikácii s miestnymi orgánmi, najmä s políciou, pri zadržaní občanov alebo pri udelení pokuty za dopravný priestupok, ako aj v komunikácii so zdravotnými zariadeniami pri hospitalizácii občana SR,“ informoval rezort zahraničia.
Vreckári často pracujú vo dvojiciach, snažia sa odpútať pozornosť a potom nepozorných turistov okradnú. Najlepšie je preto nenosiť žiadne cennosti v kabelkách, ľadvinkách alebo vonkajších vreckách a nespúšťať batožinu ani na minútu z očí.
„Vyskytli sa prípady, keď boli občania okradnutí hneď po prílete na letisku alebo cestou z letiska. Časté sú krádeže v reštauráciách alebo pri odložení si osobných vecí v aute zaparkovanom pri pláži,“ uvádza ministerstvo.
Zastupiteľský úrad SR v Madride občanom odporúča, aby boli pri ceste v MHD mimoriadne obozretní a dávali si pozor na osobné veci. Vo veľkých mestách ako Barcelona, Valencia či Madrid, ale aj menších turistických mestách, pôsobia organizované skupiny vreckových zlodejov.
„Odporúčame nenosiť peniaze a doklady spolu, mať poznačené telefónne číslo banky pre nahlásenie prípadnej straty bankových kariet, nenechávať v aute doklady a cennosti. V prípade okradnutia treba krádež ohlásiť na najbližšom policajnom oddelení a požiadať o vystavenie policajného záznamu. Na cestách a diaľniciach sa odporúča zastaviť len pri motorestoch, benzínových čerpadlách a na frekventovaných oddychových zónach. Nedôverujte signálom od druhých vodičov, že niečo nie je v poriadku s vozidlom.“
V prípade krádeže peňazí ministerstvo odporúča využiť medzinárodnú službu Western Union. Ak vám ukradnú alebo stratíte cestovný pas, náhradný doklad získate na veľvyslanectve SR v Madride, na konzulárnych úradoch v Barcelone, Málage alebo v Santa Cruz de Tenerife.
Aké sú ceny
Ceny v populárnych destináciách sú vyššie ako v turisticky menej aktraktívnych oblastiach. Reštaurácie sú tu o trochu drahšie ako u nás. Výhodné je denné menu o dvoch chodoch, s nápojom i zákuskom, za ktoré zaplatíte okolo desať eur. Cena za stravu na deň je 15 – 40 eur, ak ale nakupujete v supermarkete, dá sa nakúpiť za menej. Ceny potravín v obchodoch sú porovnateľné s tými našimi.
Ceny vstupov do múzeí sa pohybujú okolo desať eur. Dôchodcovia, deti a študenti na preukaz ISIC majú tak ako u nás zľavu. Za ubytovanie v penziónoch zaplatíte okolo 20 eur za dvojposteľ. Obľúbené je tiež ubytovanie v historických budovách, hradoch či kláštoroch. Jeho ceny sa pohybujú okolo 50 eur za prenocovanie.
Ceny v reštauráciách
- Jedlo v lacných reštauráciách: 8 až 12 eur
- Coca-Cola (0,33 l): 1,3 až 2 eurá
- Minerálna voda (0,33 l): 1 až 1,5 eura
- Čapované španielske pivo: 1,5 až 3 eura
- Španielske pivo v obchode (0,5 l): 0,5 - 1 euro
- Káva: 1 až 2 eurá
- Mlieko (1 l): 0,5 až 1 euro
- Chlieb (500 g): 0,65 až 1,2 eura
- Víno (0,7 l): 3 až 10 eur
Zdroj: maloobchodné ceny, prieskum autora
Čo možno doviezť
Vo všeobecnosti platí pre Španielsko to, čo platí aj pre iné členské štáty, teda žiadne obmedzenia pre turistov v rámci EÚ.
„Súčasťou španielskeho výsostného územia sú aj enklávy Ceuta a Melilla na severnom pobreží Maroka. Nie sú súčasťou colného ani daňového územia EÚ, preto pri dovoze tovaru v osobnej batožine platia limity ako pri dovoze z tretích štátov,“ informuje odborník na clo a spotrebné dane Peter Šubík.
Turisticky atraktívnejšie ako africké enklávy a aj slovenskými turistami hojne navštevované sú Kanárske ostrovy, ktoré sú tiež španielskym výsostným územím. P. Šubík upozorňuje, že sú síce súčasťou colného územia EÚ, nie sú ale súčasťou daňového územia EÚ.
Pri dovoze tovaru z Kanárskych ostrovov platia limity ako pri dovoze z tretích štátov. V prípade prekročenia týchto limitov je potrebné doplatiť DPH, prípadne spotrebnú daň, ak tovar tejto dani podlieha (alkoholické nápoje, tabakové výrobky), nie však clo. Ďalšie informácie nájdete stránkach Finančnej správy.
Cestovanie
Cesty, na ktorých sa platí mýto, sú označené dopravnou značkou s nápisom Peaje, Toll resp. Autopista de peaje. Po príjazde na spoplatnenú cestu si zakúpte lístok na prvej mýtnej stanici. Diaľničné poplatky sa uhrádzajú v hotovosti alebo platobnou kartou. Informácie o premávke, o výške diaľničných poplatkov, mapy nájdete na stránkach španielskej diaľničnej spoločnosti.
Deti do 12 rokov musia sedieť na špeciálnych detských sedačkách. V Španielsku je povinné používanie bezpečnostných pásov na všetkých sedadlách, kde sú k dispozícii. Najvyššia povolená rýchlosť na diaľniciach je 120 km/ hod, minimálna 60 km/hod. V obci a zastavaných územiach platí najvyššia povolená rýchlosť 50 km/h. Mimo obcí a zastavaných území platí limit v nadväznosti na typ vozidla a cesty (90 - 100 km/h).
Pokuty za porušenie dopravných predpisov sú pomerne vysoké (od 100 do 520 eur) a polícia vyžaduje od turistov ich zaplatenie na mieste. Povolená hranica alkoholu je 0,5 g na liter v krvi, alebo 0,25 mg v dychu. Policajt môže odobrať vodičák alebo zabaviť vozidlo za prekročenie rýchlosti o 50 % alebo viac rýchlostného limitu na danom úseku, ak je to viac ako o 30 km/h. Pokuta za nepoužitie bezpečnostného pásu je 91 - 150 eur. Použitie mobilných telefónov počas jazdy je zakázané, pokiaľ nie je použitý niektorý hands free systém. V prípade porušenia tohto pravidla dostane vodič pokutu do 91 eur.
Cestovanie autobusom je v Španielsku lacnejšie ako vlakom. Nevýhodou vlakov je slabé pokrytie. Vlakom sa teda nedostanete do mnohých krásnych miest. Za taxík zaplatíte za kilometer jazdy 0,9 až 1,3 eura.
Mestská hromadná doprava je dobre zorganizovaná vo všetkých turistických mestách. V Madride jazdí metro, autobusy a prímestské vlaky. Metro premáva od 6:00 do 02:00 h, autobusy od 6:00 do 23:30 h. V noci fungujú nočné autobusové spoje. V Španielsku je množstvo letísk, letecky sa dá bez problémov dostať do hlavného mesta alebo ďalších väčších miest a na Ibizu, Mallorku aj Kanárske ostrovy.
Zdravotníctvo
Lekárske ošetrenie na základe predloženého európskeho preukazu zdravotného poistenia sa poskytne v sieti verejného zdravotníctva za rovnakých podmienok, ako španielskym občanom, vrátane doplácania za výkony, lieky a podobne. V sieti súkromného zdravotníctva musíte platiť. Pohotovostná služba v nemocniciach je 24 hodinová. Vybrané lekárne majú tiež 24 hodinovú prevádzku.
Keď musíte ísť k lekárovi, môžete sa hneď obrátiť na verejné zdravotnícke zariadenia: konzultačné miesto (consultorio), ambulanciu (ambulatorio), zdravotnícke stredisko (centro de salud) alebo nemocnicu (hospital). Informácie o adresách týchto zdravotníckych centier získate na provinčných riaditeľstvách Instituto Nacional de la Seguridad Social – INSS a jeho pobočkách. Lekára špecialistu môžete navštíviť až na základe odporúčania vystaveného praktickým lekárom. To platí aj pre ošetrenie prostredníctvom medicínsko-technických asistentov, ktorí sú zodpovední za injekcie či obväzy.
V prípade ortoprotetického ošetrenia sú pacienti povinní uhradiť časť ceny ortézy a špeciálnych ortoprotéz. Náklady na stomatologické ošetrenie sú hradené len pri ošetreniach, ktoré spadajú do primárnej starostlivosti, to znamená akútne zubné ošetrenie (vrátane vytrhnutia zuba) a preventívna prehliadka ústnej dutiny u tehotných žien. Ostatné ošetrenia kompletne hradí pacient.
Ak lekár usúdi, že potrebujete lieky, predpíše ich na úradnom recepte. Pri predložení úradného predpisu vám liek vydajú v každej lekárni (farmazia). Pacient prispieva 40 % predajnej ceny liekov, ktoré mu na lekárskom recepte predpísal lekár národného zdravotného systému. Hospitalizovaní pacienti a dôchodcovia majú lieky bezplatne.
Ak je ochorenie také závažné, že potrebujete nemocničné ošetrenie, dostanete od praktického lekára alebo špecialistu príslušné odporúčanie. V tomto odporúčaní je uvedené, v ktorej nemocnici vám poskytnú nemocničné ošetrenie. Pri prijatí v nemocnici je potrebné sa preukázať európskym preukazom a preukazom totožnosti. V akútnych prípadoch sa obráťte priamo na nemocnicu.
Dôležité čísla
- Pre celé územie Španielska v prípade tiesne volať číslo 112, ktorým sa kontaktuje súčasne polícia, zdravotníci, hasiči prípadne ďalšie pohotovostné služby (SAMUR)
Policía Nacional: 091 - Guardia Civil: 062
- Polícia Municipal (mestská polícia): 092
- Creu Roja (Červený kríž): 971 202222
- Informácie o miestnych telefónnych číslach: 118 18
- Pomoc vodičom (ADA): 902 232 423
- Informácia o premávke: 011
- RENFE (španielske železnice) Madrid: 902 320 320
Veľvyslanectvo SR v Madride
- Adresa: C/Pinar 20, 28006 Madrid
- Tel.: +34 915903861
- Konzulárne oddelenie: +34 915903867 (v prac. dňoch/works day 10,00 - 12,00)
- Mobil: 0034 609 002 803 (pohotovostný mobil / Emergency call)
- Email: emb.madrid@mzv.sk
- Úradné hodiny: pondelok – piatok od 8,30 do 16,30, stránkové dní konzulárneho oddelenia sú v pondelok, v stredu a vo štvrtok od 10 do 12. hodiny
- Mimo úradných hodín v naliehavých prípadoch (v pracovných dňoch od 16,30 do 08,30 + víkendy a sviatky 24 h) volajte mobilné číslo 0034 609 002 803.
- Veľvyslanectvo odporúča občanom, aby si pred návštevou veľvyslanectva vopred dohodli termín a čas stretnutia buď e-mailom cons.madrid@mzv.sk alebo telefonicky na čísle 00 34 915 903 867
Neprehliadni
- Dovolenka v Bulharsku poteší vaše vrecko
- Tipy a zaujímavosti pre dovolenkárov v Turecku
- Užitočné tipy pre dovolenkárov v Chorvátsku
- Praktické rady pre dovolenkárov v Taliansku
- Na čo sa pripraviť pred dovolenkou v Grécku
- Koľko travarice sa dá beztrestne doviezť z dovolenky
- Bez dokladov a bez peňazí na dovolenke. Ako to riešiť?
- Cestovné poistenie: Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť
- Ako čo najvýhodnejšie platiť na dovolenke v cudzine