Španielsko a Británia dosiahli vo štvrtok predbežnú dohodu o budúcom štatúte Gibraltáru. Táto britská enkláva, nachádzajúca sa na juhu Pyrenejského polostrova a susediaca so Španielskom, sa pripojí k bezvízovému schengenskému priestoru, uviedla španielska ministerka zahraničných vecí Arancha Gonzalezová Layaová, ktorú citovala agentúra AFP.

„Dosiahli sme predbežnú dohodu s Britániou, ktorá poslúži ako základ pre budúcu zmluvu o Gibraltáre medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou," oznámila novinárom Gonzalezová Layaová. „Plot padá, na Gibraltár sa budú vzťahovať pravidlá schengenského priestoru... umožňuje to zrušenie kontrol medzi Gibraltárom a Španielskom," dodala ministerka.

JB 19 Londýn - Ľudia s ochrannými rúškami kráčajú okolo vianočných stromčekov počas druhého lockdownu na ulici Covent Garden v Londýne 26. novembra 2020. Čiastočný lockdown na území Anglicka sa skončí 2. decembra, oznámil v pondelok britský premiér Boris Johnson. Čiastočný lockdown s rozsiahlymi obmedzeniami týkajúcimi sa najmä spoločenských aktivít platí v Anglicku od 5. novembra. Ľudia sa po jeho skončení budú môcť stretávať na otvorených priestranstvách v maximálnom počte šesť osôb a otvorené
Neprehliadnite

Španielsko a Portugalsko pozastavujú lety z Británie

Krajiny dohodu dosiahli na poslednú chvíľu, keďže prechodné obdobie, počas ktorého Británia zostáva súčasťou jednotného trhu a colnej únie, sa skončí vo štvrtok 31. decembra o 24.00 h SEČ. Následne sa začne predbežne uplatňovať nová obchodná zmluva medzi EÚ a Britániou. Tá však neupravuje štatút Gibraltáru a bez vyššie spomínanej predbežnej dohody, ktorú vo štvrtok dosiahol Londýn a Madrid, by koniec prechodného obdobia znamenal koniec slobodného pohybu ľudí a tovaru medzi Gibraltárom a Španielskom, čo by malo pre oblasť nežiaduce ekonomické dôsledky.

Britská enkláva Gibraltár je totiž úplne závislá od dovozu, aby mohla zásobovať svojich 34- tisíc obyvateľov. Každý deň prichádza zo Španielska do Gibraltáru za prácou asi 15- tisíc ľudí, čo predstavuje polovicu pracovnej sily tohto územia. V roku 2013 spor medzi Španielskom a Britániou spôsobil niekoľkomesačný chaos, keď Madrid zintenzívnil kontroly na hraniciach Gibraltáru. K jeho urovnaniu vtedy prispel Brusel.