Španielska ekonomika rástla v posledných troch mesiacoch minulého roka rýchlejšie, než sa čakalo. Podporili ju predovšetkým vládne výdavky, zatiaľ čo investície klesli.

Hrubý domáci produkt (HDP) sa vo štvrtom štvrťroku 2022 medzikvartálne zvýšil o 0,2 percenta rovnako ako v predchádzajúcich troch mesiacoch (revízia z +0,1 percenta), uviedol španielsky štatistický úrad INE vo svojom predbežnom odhade. Ekonómovia počítali s nárastom o 0,1 percenta.

V medziročnom porovnaní HDP vo štvrtom kvartáli stúpol o 2,7 percenta po náraste o 4,8 percenta v treťom štvrťroku. Ekonómovia prognózovali +2,2 percenta.

Španielska ekonomika zaznamenala v posledných troch mesiacoch minulého roka už siedmu kvartálnu expanziu po sebe a na jeseň sa vyhla recesii aj napriek ochladeniu globálneho hospodárstva a poklesu súkromnej spotreby.

Španielska ekonomika si v celom roku 2022 polepšila o 5,5 percenta rovnako ako v roku 2021. Predtým v roku 2020, ktorý poznačila pandémia ochorenia covid-19, zaznamenala pokles o 11,3 percenta.

Ďalšie dôležité správy

KK11 Madrid - Výsadkár nesie španielsku vlajku počas vojenskej prehliadky pri príležitosti štátneho sviatku Dňa španielskej jednoty (Dia de la Hispanidad) v Madride 12. októbra 2021. Španielsko slávi štátny sviatok, ktorý je oslavou výročia objavenia Nového sveta moreplavcom Krištofom Kolumbom a súčasne aj dňom španielskych ozbrojených síl. FOTO TASR/AP  

A paratrooper carries a Spanish flag during a military parade to celebrate a holiday known as 'Dia de la Hispanidad' or Hispanic Day in Madri
Neprehliadnite

Španielska ekonomika spomalila rast v 3. kvartáli takmer na nulu