Návrh na poslednú chvíľu presadil do zákona o spotrebiteľských úveroch poslanec Smeru Robert Madej, ktorý v pozmeňujúcom návrhu tvrdí, že „spotrebiteľský úver podľa tohto zákona možno poskytnúť len bezhotovostným prevodom finančných prostriedkov na platobný účet spotrebiteľa, poštovým poukazom, ktorého adresátom je spotrebiteľ alebo platobným prostriedkom vydaným na meno spotrebiteľa“.

Týmto návrhom ale Smer popiera princíp lízingu a splátkového predaja. Ak si kupujete auto od predajcu a platíte formou lízingu, peniaze lízingovka posiela predajcovi a nie na účet spotrebiteľa. Rovnako to platí pri nákupe chladničky na splátky. Nebankovka neposiela peniaze na účet spotrebiteľa, ale priamo na účet obchodníka, od ktorého spotrebiteľ chladničku kupujete.

Zasiahne aj úvery na bývanie

Zákon kritizuje aj Asociácia poskytovateľov spotrebiteľských úverov (APSÚ). „Opätovne sa pri nesystematickej regulácii s cieľom zvýšiť ochranu spotrebiteľov deje to, že výsledná regulácia ide proti samotným spotrebiteľom a zakazuje spôsoby financovania, ktoré doteraz fungovali na trhu bez akýchkoľvek problémov,“povedal výkonný tajomník APSÚ Ivan Kahanec.

Zákon môže zasiahnuť aj trh refinancovania spotrebiteľských úverov, kam patrí populárny úver na bývanie. Aj v tomto prípade banka prechádza peniaze na inú banku alebo finančnú inštitúciu a nie cez účet spotrebiteľa. Zákon, ktorý by mal platiť hneď po tom, ako sa ocitne v zbierke zákonov a podpíše ho prezident, by sa nemal dotknúť hypoték.

„Pokiaľ by zákon zakázal poskytovať nákup na splátky, prípadne lízing, zasiahlo by to mimoriadne významnú časť finančného trhu. Je potrebné si uvedomiť, že medzi spoločnosťami, ktoré takéto úvery dnes poskytujú sú všetky lízingové spoločnosti, prípadne aj renomované spoločnosti poskytujúce spotrebiteľské financovanie,“ povedal pre TREND.sk Maroš Ovčarik, analytik portálu Finančný kompas.

Žiadna panika vraj nehrozí

Kým doteraz si mohol spotrebiteľ preniesť svoj úver k inému poskytovateľovi za výhodnejších podmienok alebo ak mal viacero úverov, tak si ich spojil do jedného s lepšími podmienkami, po novom nebude toto možné zrealizovať.

Spotrebiteľ tak v konečnom dôsledku zaplatí viac, prípadne si nebude môcť znížením splátok pomôcť v zložitejšej životnej situácii, tvrdí I. Kahanec. Objem úverov na bývanie pritom pokračuje v raste. Podľa údajov Národnej banky Slovenska v októbri stúpol o 193,9 milióna eur a ku koncu septembra predstavoval 18,752 miliardy eur, čo je viac ako polovica všetkých úverov.

R. Madej sa bráni, že panika nie je na mieste a obavy lízingoviek sú právne ošetrené v paragrafe 15 zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorý by mal zaručiť, že splátkové predaje a lízing by sa nemali zrušiť a sú vyňaté zo zákona. Napriek tomu, že to poslanec tvrdí, paragraf to v skutočnosti nerieši.

Aktualizované o 10:49 o agentúrnu správu SITA: 

Národná banka Slovenska (NBS) si nemyslí, že bude na Slovensku zakázaný predaj na splátky, lízing a refinancovanie úverov. Asociácia poskytovateľov spotrebiteľských úverov totiž reagovala na zmeny v zákonoch týkajúcich sa poskytovania úverov a uviedla, že po novom sa zakážu splátkové predaje, ako aj refinancovanie alebo konsolidácie úverov. “Podľa názoru NBS po účinnosti zákona nebude zakázaný predaj na splátky, lízing a ani refinancovanie úverov,“ uviedla centrálna banka.

Zákon o spotrebiteľských úveroch zakazuje podľa NBS len poskytovanie peňažných prostriedkov k rukám spotrebiteľa inak ako tam ustanovenými spôsobmi.

“Príslušné ustanovenie treba vnímať v kontexte celého zákona, preto sa uplatňuje len na situácie, keď sú peniaze dané k dispozícii priamo spotrebiteľovi. Neznamená to, že peňažné prostriedky, ktoré sa nevyplácajú spotrebiteľovi, ale predajcovi tovaru, prípadne inej banke, sú nezákonne poskytnutý úver,“ konštatuje Národná banka Slovenska.