Strany Smer-SD a Hlas-SD žiadajú vládu aj Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, aby umožnili očkovanie vakcínou Sputnik V aj ľuďom nad 60 rokov.

O ruské vakcíny je záujem

Argumentujú tým, že o ruské vakcíny je v tejto vekovej kategórii veľký záujem, a tiež, že očkovanie starších ľudí je v Rusku povolené od septembra minulého roka.

podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič
Neprehliadnite

Top udalosti v politike: „Bitka“ o vakcíny Sputnik V a otvorená vojna v Za ľudí

Poslanec Národnej rady (NR) SR Erik Tomáš zdôraznil, že očkovanie na Slovensku musí byť striktne dobrovoľné. Najlepším riešením je podľa jeho slov voľný výber vakcín. Hovorí, že antikampaň voči Sputniku V vytvára koalícia sama.

Záujem o ruskú vakcínu vo vekovej kategórii od 60 rokov potvrdila aj Valéria Pokorná z Jednoty dôchodcov Slovenska. Presné číslo však uviesť nevedela. Poukázala na množstvo telefonátov a emailov.

Ministerstvo požiadalo o ďalšie podklady

Opozičný poslanec Ľuboš Blaha viní z nemožnosti očkovania starších ľudí ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO). Podľa jeho slov minister toto očkovanie sabotuje. Blaha považuje Sputnik V za jednu z najkvalitnejších vakcín proti ochoreniu COVID-19, pričom sa odvolal na vedecký časopis The Lancet.

Na snímke krabička s ampulkami ruskej vakcíny Sputnik V proti ochoreniu Covid-19 počas očkovania na Poliklinike cudzokrajných chorôb v Bratislave 7. júna 2021. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Slovensko bude pravdepodobne uznávať očkovanie Sputnikom V u cudzincov

Hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová v reakcii pre TASR uviedla, že bezpečnosť pacienta je pre ministerstvo zdravotníctva prioritou, a preto sa rozhoduje na základe dôkladných odborných podkladov.

,,Z ruskej strany sme ešte požiadali o doloženie ďalších odborných podkladov a následne po ich preštudovaní a odbornom posúdení budeme informovať o záveroch," uzavrela.