Slovensko podporuje vstup Ukrajiny do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Začiatkom januára zároveň poskytla organizácii príspevok vo výške takmer 27-tisíc eur na vytvorenie analytického oddelenia pre Ukrajinu. Potvrdil to dočasne poverený šéf rezortu diplomacie Rastislav Káčer. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

„Okrem januárového príspevku na vznik analytického oddelenia sme ešte v decembri pomohli OECD pri zriaďovaní styčného úradu v Kyjeve. Nielenže sme organizácii ponúkli priestory našej ambasády, zároveň sme prispeli aj sumou 15-tisíc eur na jeho fungovanie,“ skonštatoval minister Káčer.

Styčný úrad OECD v ukrajinskej metropole by mal začať fyzicky fungovať v Kyjeve v najbližšom čase. Pomôcť má k rozšíreniu expertných kapacít organizácie. „Bol to práve vstup Slovenska do OECD v roku 2000, ktorý bol prvým úspešným krokom na našej ceste západnej integrácie. A teraz chceme, aby tieto dvere boli otvorené aj pre Ukrajinu,“ poznamenala štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková.

Pripomenula, že OECD desaťročia zhromažďuje postupy a reformné skúsenosti z najvyspelejších krajín sveta a svojou expertízou môže byť nápomocná pri povojnovej obnove a reformnej rekonštrukcii Ukrajiny. „Musíme myslieť aj na budúcnosť. Keď prestanú dopadať ruské rakety na ukrajinské mestá a zavládne mier, príde čas na obnovu. Poznatky expertov OECD môžu Ukrajine mnohé uľahčiť,“ dodala Brocková.

OECD združuje 38 hospodársky najvyspelejších krajín sveta, ktoré vyznávajú princípy demokracie a slobody. Slovensko sa jej členom stalo v decembri 2000.

Ďalšie dôležité správy

Euro,Coins,Stacked,On,Each,Other,In,Different,Positions.
Neprehliadnite

Rast svetovej ekonomiky sa v roku 2023 spomalí, najviac utrpí Európa