Slovensko má tento rok najvyššiu minimálnu mzdu z krajín V4, oproti Luxembursku je však o tretinu nižšia, porovnala analytička spoločnosti FinGo.sk Lenka Buchláková. Kým slovenská minimálna mzda je tento rok na úrovni 623 eur, v susednom Česku je to 579 eur, v Maďarsku 442 eur a v Poľsku 614 eur.

dôchodok peniaze money
Neprehliadnite

Budúcoročná slovenská minimálna mzda bude 14. najnižšia v Únii

Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat je slovenská minimálna mzda na 13. mieste spomedzi 27 krajín Európskej únie (EÚ). Najnižšiu minimálnu mzdu má naďalej Bulharsko (332 eur). Naopak, najvyššia je v Luxembursku (2202 eur). V EÚ existujú aj krajiny, ktoré minimálnu mzdu zavedenú nemajú, ide o Dánsko, Taliansko, Cyprus, Rakúsko, Fínsko a Švédsko.

„Na Slovensku poberajú minimálnu mzdu približne štyri percentá Slovákov, čo predstavuje zhruba 217- tisíc ľudí. Zaujímavosťou je, že rozdiely v minimálnych mzdách v členských štátoch EÚ sú po zohľadnení rozdielov v cenovej hladine podstatne menšie ako vlani," podotkla Buchláková s tým, že minimálna mzda v členských štátoch s nižšou cenovou hladinou sa pri vyjadrení parity kúpnej sily relatívne zvýšila a, naopak, je relatívne nižšia v krajinách s vyššími cenovými hladinami.

Vydávanie jedál a obeda v hoteli Lux v Banskej Bystrici
Neprehliadnite

Priemerná mzda v októbri 2020 klesla len v ubytovaní a v stavebníctve

Slovensko patrí podľa analytičky k druhej najchudobnejšej skupine krajín, v ktorých sa minimálna hodinová mzda pohybuje od 2,50 do 5 eur na hodinu. „Tridsať rokov demokracie výrazne posilnilo celý región strednej a východnej Európy. Stále sa však nedarí dohnať západnú Európu vo výške platov," okomentovala Buchláková s tým, že priemerná výška slovenských miezd dosahuje iba 25 - 40 percent miezd vyplácaných v Nemecku.

Na porovnanie uviedla, že v kategórii minimálnej mzdy nad 1 500 eur v hrubom sa nachádzajú okrem Luxemburska aj Francúzi (1 555 eur), Nemci (1 614 eur), Belgičania (1 626 eur), Holanďania (1 685 eur) či Íri (1 724 eur). Južanské krajiny väčšinou majú minimálnu mzdu do 800 eur, konkrétne v Grécku je na úrovni 758 eur, v Portugalsku 776 eur, ale v Španielsku sa tento rok vyšplhala nad hranicu 1000 eur (1 108 eur).