Slovensko rozhodlo o vyhostení troch pracovníkov ruského veľvyslanectva v SR. Dôvodom je ich pôsobenie v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. TASR o tom informoval hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga s tým, že Slovensko musia opustiť do 72 hodín.

Slovensko k tomuto kroku pristúpilo na základe vyhodnotenia slovenských spravodajských služieb. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí zároveň dôrazne vyzýva ruské veľvyslanectvo, aby jeho zástupcovia vykonávali svoju činnosť v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch, k čomu sa obe krajiny v minulosti zaviazali, a aby upustili od ďalších aktivít v rozpore s predmetným dohovorom, ďalšími ustanoveniami medzinárodného práva a diplomatickými zvyklosťami.

Denník N v pondelok informoval, že slovenské bezpečnostné zložky mali zadržať tri osoby pre podozrenie z vyzvedačstva. Mal medzi nimi byť aj plukovník zo slovenského ministerstva obrany, príslušníka Slovenskej informačnej služby či osoba spojená s webom Hlavné správy. Polícia túto informáciu zatiaľ nepotvrdila.

Ďalšie dôležité správy

Šéfovia diplomacií ČR, Slovenska a Rakúska na Ukrajine
Neprehliadnite

Ivan Korčok: Je zjavné, že problémom Ruska je samotná existencia Ukrajiny