Do výberového konania na post šéfa Slovenského národného divadla prišli kompletné prihlášky od siedmich uchádzačov a výberová komisia pozvala do tretieho kola piatich. Martin Bendik, Matej Drlička, Peter Kováč, Mário Radačovský a Roman Takáč prezentovali svoje projekty dva dni po sebe pred sedemčlennou odbornou komisiou.

V súčasnosti vedie inštitúciu Peter Kováč. Ten sa stal začiatkom roka 2020 zastupujúcim generálnym riaditeľom po Vladimírovi Antalovi. Napokon sa jeho funkčné obdobie predĺžilo až do konca tohto roka.

Na snímke je budova Slovenského národného divadla v Bratislave.
Neprehliadnite

Do výberu vedenia Slovenského národného divadla postúpili piati uchádzači

Štyria kandidáti pochádzajú z umeleckého prostredia. Romana Takáča však pozná len málokto. Je to biznisman, pôsobiaci na manažérskych pozíciách vo viacerých veľkých korporáciách, jeho vlastná firma sa venuje biznisovému poradenstvu pre spoločnosti, ktoré sa potrebujú dostať z ťažkostí, je teda skôr krízovým manažérom, ktorého by SND možno potrebovalo.

Prekvapivé čerpanie počas pandémie

Týždeň pred finálnym vypočutím piatich adeptov zverejnilo ministerstvo výsledky interného auditu, ktorý odhalil vážne ekonomické nedostatky. Vyplácanie odmien výrazne nad rámec rozpočtu alebo fakturovanie služieb ľuďmi za to isté, čo mali v popise práce ako interní zamestnanci. Okrem iného sa zistili aj nezrovnalosti v účtovníctve či porušovanie Zákonníka práce.

Ministerka kultúry Natália Milanová poukázala na to, že ide len o špičku ľadovca problémov, ktoré si so sebou SND nesie už roky. Jubilejná sezóna v roku 100. výročia divadla nebola v plánovanom rozsahu. Napriek všetkému k 30. júnu 2020 vyplatili príplatky k mzdám vo výške 133 percent rozpočtu a odmeny dokonca vo výške až 177 percent rozpočtu.

Na snímke je dezinfekcia priestorov v SND pred galavečerom OTO.
Neprehliadnite

Slovenské národné divadlo pozastavuje predaj vstupeniek na predstavenia

Kultúra na Slovensku mala v roku 2020 hospodáriť s financiami v objeme 291 miliónov eur. Ten narástol o 14,1 percenta od roku 2019. Na verejnoprávne inštitúcie štát predpokladal vynaložiť 70,2 milióna. SND malo v roku 2020 pôvodne dostať zo štátneho rozpočtu 18,5 milióna eur, no úpravami sa štátny príspevok navýšil až na 21,5 milióna. Z tohto sa na mzdy mala použiť takmer polovica, a teda 12,3 milióna eur.

Ministerstvo kultúry SR prispelo divadlu mimoriadnou covidovou pomocou vo výške až 1,5 milióna eur, čo je najviac z príspevkov pre všetky inštitúcie. Financie mali slúžiť na vykrytie strát spôsobených pandémiou. Časť peňazí išla na vrátenie už zaplateného vstupného, aby v septembri mohlo divadlo začať novú sezónu bez podlžností voči divákom. Ďalšia časť bola určená na opravu havarijných stavov vybavenia, na ktoré divadlo nemalo peniaze.

Bude potrebné ozdravenie

„Bude nevyhnutný skutočný ekonomický ozdravný plán divadla,“ konštatovala na margo stavu v SND ministerka kultúry Natália Milanová.

Divadlo podľa názoru niektorých odborníkov dlhodobo nemá kvalitného ekonóma. Preto je dopyt po človeku, ktorý v sebe skĺbi schopnosti krízového manažéra, ekonóma ale aj človeka, ktorý kultúre a umeniu bezvýhradne rozumie.

Aj spomínané audítorské odhalenia boli v prípade kandidáta Petra Kováča predmetom diskusie výberovej komisie. V odpovediach na otázky týkajúce sa miezd zamestnancov počas zastavenej sezóny reagoval súčasný zastupujúci generálny riaditeľ informáciou, že všetkým boli znížené na 80 percent presne tak, ako im to zákon stanovoval a povoľoval. Ku koncu roka odmeny ani 13. platy vyplácať nebude.

prŪpravy na otvorenie divadiel v Texase
Neprehliadnite

Kultúra bojuje o prežitie streamovaním. Ide o dočasné riešenie alebo nový trend?

Odborná komisia s peripetiamiPočas výberového konania sa menilo aj zloženie odbornej výberovej komisie, ktorá teraz pracuje v zložení Jozef Švolík (generálny riaditeľ z MK SR), Monika Korenčiová (riaditeľka divadla Malá scéna STU – nahradila Viliama Klimáčka), Peter Blaškovitš (generálny riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry), personálna poradkyňa Petra Gondžurová, Róbert Karul zo SAV (nahradil herca a pedagóga Tomáša Mischuru) a Marek Adamov (riaditeľ kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie).

Siedmy člen komisie je kolektívny a tvoria ho zástupcovia zamestnancov SND herec Tomáš Maštalír, baletka Silvia Najdená, Maroš Podhajský (zástupca riaditeľa Opery SND) a technik Viliam Švarda. Zmeny v komisii údajne súviseli s pandémiou.

Nový generálny riaditeľ SND by mal do funkcie nastúpiť 4.januára 2021. Jeho funkčné obdobie má trvať päť rokov.