Slovenské elektrárne vlani medziročne zvýšili zisk pred započítaním daní, úrokov a odpisov o 17 percent na 424 miliónov eur. Najväčší výrobca elektriny na Slovensku zároveň vyrobil najviac elektrickej energie od roku 2017, a to až 19 113 gigawatthodín. Vyplýva to zo zverejnenej výročnej správy spoločnosti.

„Medziročnú zmenu priaznivo ovplyvňoval najmä vývoj cien elektriny ovplyvnený cenami podkladových komodít, oživenie trhu s elektrinou oproti roku 2020, keď prvý raz nastúpil nový koronavírus, ďalej naše aktívne obchodovanie, ako aj pretrvávajúce úsilie o optimalizáciu a efektívnosť nákladov," uviedol generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Čistý zisk Slovenských elektrární za rok 2021 stúpol na 85 miliónov eur z úrovne 60 miliónov eur dosiahnutej v roku 2020. Spoločnosť sa aj naďalej venuje udržateľnosti investičného plánu na nasledujúce roky 2022 – 2026 so zameraním sa na dokončenie blokov 3 a 4 jadrovej elektrárne Mochovce. Spoločnosť vlani preinvestovala 211 miliónov eur, čo je oproti roku 2020 pokles o 83 miliónov eur. Prevažná časť investícií smerovala do stavby tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach.

Z celkovej výroby elektriny vyprodukovali Slovenské elektrárne najväčší podiel z jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach, a to 15 730 gigawatthodín. V 31 vodných elektrárňach vyrobila spoločnosť 2 076 gigawatthodín a v uhoľných zdrojoch v Novákoch a Vojanoch to bolo 1 305 gigawatthodín. Slovenské elektrárne prevádzkujú aj fotovoltické elektrárne, ktoré sa podieľajú na celkovej produkcii približne jednou stotinou percenta.

Ďalšie dôležité správy

jadrová elektráreò Mochovce slovenské jadrové elektrárne
Neprehliadnite

Slovenské elektrárne spolupracujú s firmou, ktorá je na americkom sankčnom zozname