Napriek tomu svoje financie plánujú iba krátkodobo. Vyplynulo to z dotazníkového prieskumu realizovaného koncom júna na 1 005 obyvateľoch SR od 18 rokov veku, o ktorom informovala v utorok prieskumná a analytická agentúra Focus s nadáciou Partners pri príležitosti nadchádzajúceho Dňa finančnej gramotnosti, ktorý pripadá na 8. septembra.

Zvýšené výdavky zapríčinila rekordná inflácia

Odborníci na rodinný rozpočet varujú, aby sa ľudia pripravili na horšie časy. V súčasnosti je podľa nadácie dôležité, aby si nastavili finančný plán v dvoch krokoch - aby šetrili a znížili výdavky a zároveň zvýšili príjmy a ochránili ich. Výdavky totiž rastú, kým príjmy stagnujú alebo klesajú.

Zvýšené výdavky pocítili až tri štvrtiny domácností, z toho viac ako polovica mesačne minie vyše 100 eur. Príjmy sa ale rodinám nezmenili, takmer polovica opýtaných (48 percent) v prieskume uvádza, že má približne rovnaké množstvo peňazí a 43 percent priznáva zníženie príjmov.

Zvýšené výdavky zapríčinila rekordná inflácia, ktorá v júli dosiahla medziročnú mieru 13,6 percenta. Podiel spotreby na celkovom príjme domácností by podľa nadácie nemal byť v ideálnom prípade viac ako 40 percent, čo v súčasnosti prekračuje 83 percent domácností.

Slovenské domácnosti už podstúpili prvé kroky na zmiernenie dosahov inflácie. Podľa prieskumu až 63 percent opýtaných pri nákupoch viac plánuje, používa nákupný zoznam a takmer rovnaký počet respondentov pravidelne sleduje všetky výdavky spojené s bývaním.

„Dobrou správou, ktorú v prieskume vidím, je, že prvými riešeniami sú zníženia výdavkov a odkladanie väčších investícií na neskôr," opisuje odborníčka na osobné financie z nadácie Andrea Kasanická Straková s tým, že riziko vidí v krátkodobom plánovaní. Preverenie kvality osobných financií podľa nej nastane počas jesene, keď po letnom míňaní na zážitky dôjde zúčtovanie a domácnosti si budú klásť otázku, ako sú na najbližší rok pripravené.

Priemerný finančný majetok je 7 531 eur

Ku koncu roka domácnosti čaká ešte ďalšie finančné zaťaženie, ktorým sú Vianoce. „Častou finančnou pascou pritom sú rýchle pôžičky a úvery," dodáva Kasanická Straková.

Tvoriť alebo zvyšovať príjem si môžu ľudia krátkodobo, tvorbou finančnej rezervy, či dlhodobo, investovaním, odporúča odborník na investovanie z Partners Investments Maroš Ovčarik.

„Práve investovaním náš príjem vieme ochrániť pred vysokou infláciou," uviedol.

Medziročne sa v prieskume zhoršila disciplína pri tvorbe železnej rezervy, ktorá je v ideálnom prípade vo výške šesťnásobku mesačných príjmov. Finančne sa nekryje 26 percent domácností, v minulom roku to bolo 22 percent. Šesťnásobok príjmu v rezerve má 16 percent domácností, v minulom roku to bolo o štyri percentuálne body viac, teda 20 percent.

„Priemerný čistý finančný majetok Slováka je 7 531 eur podľa Allianz Global Wealth Report 2021," vyčíslil Ovčarik. V záujme ochrany hodnoty úspor je podľa neho rozumné tieto peniaze rozdeliť a aspoň časť z úspor zainvestovať tak, aby sme dosiahli výnos, ktorý na bežnom alebo sporiacom účte nedosiahneme.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi, Róbert Kopál.
Neprehliadnite

Róbert Kopál: Finančné trhy? Možno sa všetci plavíme na Titanicu