Fuergy je slovenská technologická spoločnosť zaoberajúca sa energetickou optimalizáciou, ktorá bola založená expertmi na energetiku. Na svojom webe uvádza, že vznikla s cieľom zmeniť spôsob, akým ľudia využívajú a zdieľajú elektrickú energiu a urýchliť tým prechod na decentralizovanú energetiku s vysokým zastúpením obnoviteľných zdrojov.

Spoluzakladateľ spoločnosti Fuergy Vladimír Miškovský pre denník Pravda uviedol, že ich služby sa zapáčili aj šéfovi spoločnosti Železiarne Podbrezová Vladimírovi Sotákovi. Systém vo fabrike reguluje oblúkovú pec.

Plánujú vstúpiť aj do segmentu domácností

Spoločnosť Fuergy poskytuje službu, ktorá firmám poskytuje možnosť zarábať na tom, že svojimi technológiami vyrábajú alebo spotrebovávajú elektrickú energiu vtedy, keď to vyhovuje prenosovej sústave.

V. Miškovský objasnil, že ponúkané služby zameriavajú na veľké výrobné podniky, no neskôr by radi vstúpili aj do segmentu domácností.

Ako ďalej pre vysvetlenie dodal, Fuergy neznižuje priamo spotrebu, ale zabezpečuje klientovi nižšiu cenu elektrickej energie.

Ako systém pracuje, priblížil na príklade využívania tepelného čerpadla. „Náš systém v prípade tepelného čerpadla robí to, že ho zapína vtedy, keď zapnutie alebo jeho vypnutie prináša finančný efekt voči aktuálnemu stavu v sústave. To sú 15-minútové bloky, v ktorých môže ísť odchýlka do záporu alebo do kladných hodnôt. Systém ovláda výkon zariadenia tak, aby bol v protipóle k tejto odchýlke,“ vysvetľuje pre Pravdu spoluzakladateľ spoločnosti.

Know-how firmy spočíva v tom, že nepotrebuje tím energetických expertov. Stačí iba zavedenie softvérového riešenia, ktoré predvída, čo sa bude diať.

Zavedenie služby trvalo dva týždne

Spoločnosť vychádza z údajov o spotrebe za posledný rok, ktoré si v prvom kroku od zákazníka zozbiera. Na základe týchto informácií Fuergy spraví analýzu v ich systéme aj v inštalovanej technológii u zákazníka.

Spomínaný postup predchádzal aj pomoci spoločnosti Železiarne Podbrezová.

„Ponúkli sme im optimalizáciu spotreby v reálnom čase. To je naša služba flexibility. Zavedenie takejto služby trvalo zhruba dva týždne aj s testovaním. Vďaka aktívnemu riadeniu oblúkovej pece dochádza k zmenám ich výkonu. Systém vyhodnocuje, či je možné z hľadiska výroby pec vypnúť,“ priblížil V. Miškovský.

Podľa jeho slov systém vyhodnotí stav siete, teda to, či v nej budú prebytky, alebo nedostatky. Takisto vyšle signál, na akú dlhú dobu treba vypnúť pec.

Aj napriek tomu, že v prípade vypnutí môže ísť len o minútové intervaly, v dôsledku veľkého výkonu pece dokážu ušetriť obrovské množstvo energie bez toho, aby sa proces výroby ohrozil.

Ďalšie dôležité správy

KK71 Sieversdorf - Na snímke ranná obloha nad veternými turbínami pred východom slnka 28. marca 2022 v nemeckom Sieversdorfe. FOTO TASR/DPA
28.03.2022, Brandenburg, Sieversdorf: Farbenprächtig leuchtet der Morgenhimmel kurz vor Sonnenaufgang über Windenergieanlagen in Ostbrandenburg. Foto: Patrick Pleul/dpa-Zentralbild/dpa +++ dpa-Bildfunk +++
Neprehliadnite

Podiel energie z obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku stagnuje