Ako uviedol pre TASR, myslí si to predovšetkým pre technológiu FaceTouch, za ktorou je slovenská firma Innovatrics. „Tá pritom porovnáva tvár odfotenú pri registrácii aplikácie s tou, ktorá je práve pred prednou kamerou smartfónu. Ako výsledok pošle len informáciu o zhode alebo nezhode,“ vysvetlil O. Macko s tým, že aplikácia neposiela ani zistené GPS súradnice, len ich porovnáva s tým, kde sa mobil práve nachádza.

Poistenie v čase korony
Neprehliadnite

Karanténa nie je liečba. Čo všetko kryje poistka v čase koronavírusu a čo nie

„A opäť posiela len súhlas alebo nesúhlas s potvrdenou pozíciou a nastavenou adresou domácej karantény,“ vysvetlil O. Macko. Ako dodal na margo schvaľovania aplikácie spoločnosťami Google a Apple, dalo sa čakať, že Apple bude opatrnejšia. „Z pohľadu oboch obchodov to je podozrivá aplikácia, lebo chce používať aj polohu aj kameru – a to vždy, nielen pri používaní aplikácie. Apple je obyčajne vždy viac opatrný ako Google,“ uviedol O. Macko.

Obchod Google Play schválil používanie aplikácie v nedeľu (24.5.), Apple Store ju zatiaľ ešte neschválil. „Skoro 24 hodín sa však používala (na Android telefónoch) mimo schválenia prevádzkovateľom,“ upozornil O. Macko. Ako dodal, odpovedať na to, či údaje môžu alebo nemôžu byť prostredníctvom aplikácie eKaranténa zneužité, sa nedá. „Technické možnosti na to má, ale podľa podmienok prevádzkovania tejto aplikácie je to vylúčené,“ uzavrel O. Macko.