Slováci majú na účtoch v bankách zhruba 70 percent svojho majetku. Predstavuje to 41,94 miliardy eur, ktoré sú každoročne okresávané infláciou. Celkový objem vkladov sa podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) v marci medziročne zvýšil o 9,6 percenta. Rástli najmä prostriedky na bežných účtoch, a to o 17,7 percenta na 24 miliárd eur.

Ako ďalej upozornila analytička FinGO.sk Lenka Buchláková, najčastejšími dôvodmi, prečo Slováci ukladajú peniaze do bánk, sú rezervy na nečakané výdavky, bývanie, ale aj zabezpečenie svojich detí. V nemalej miere si však pravidelne šetria aj na dovolenku. Na bežných účtoch však majú nulový alebo v tejto dobe len minimálny úrok.

„Zhruba tretina Slovákov má majetok v akciách, dlhopisoch či podielových fondoch. Súvisí to s nízkou finančnou gramotnosťou. Celkovo sú však ľudia v Európskej únii konzervatívni a svoje úspory radšej zverujú bankám než kapitálovým trhom," priblížila Buchláková.

poistenie
Neprehliadnite

Banky sa po kríze zaradia k víťazom aj napriek odkladu splátok

Priemerný Slovák vlani disponoval bohatstvom vo výške 6 778 eur. Problémom naďalej ostáva vysoká zadlženosť. Slovensko je jedinou krajinou v regióne, ktorej dlhy na osobu prevyšujú finančný majetok. Priemerný dlh Slováka je totiž na úrovni 7 990 eur.

Najväčšou chybou Slovákov je podľa analytičky okrem odkladania peňazí na bežný účet aj to, že nešetria. Ak sú napríklad mesačné výdavky domácnosti tisíc eur, výška finančnej rezervy by mala byť minimálne 6-tisíc eur. Počas štandardného obdobia je dôležité pravidelne odkladať peniaze a snažiť sa nasporiť odporúčanú sumu v horizonte maximálne piatich rokov.