Zmeny sa majú udiať v rámci takzvanej stratifikácie nemocníc. Jej základnú ideu predstavil rezort už v lete. Cieľom je, aby každá nemocnica nerobila všetko, ale iba to, kde vie garantovať kvalitu. Zdravotné poisťovne tak budú prehodnocovať existujúce zmluvy so zariadeniami. Zazmluvňovať im budú len oddelenia a výkony, ktoré budú pre pacientov bezpečné.

V utorok sa riaditelia nemocníc dozvedeli, ako presne sa kvalita bude merať. Jedným zo sledovaných parametrov má byť dojazdový čas. Analytici rezortu navrhli, ktoré špecializácie by mali byť dostupné do polhodiny, hodiny a 120 minút. Pracovne si takto nemocnice rozdelili na lokálne, regionálne a národné. Špecifickou skupinou budú nemocnice na celonárodnej úrovni, kam patria vysoko špecializované ústavy.

Kvantita, ktorá ovplyvňuje kvalitu

Šéf Inštitútu zdravotnej politiky ministerstva zdravotníctva Martin Smatana dáva aj praktické príklady. Neurochirurgická starostlivosť by mala byť dostupná do hodiny, štandardné chirurgické odbory do 30 minút. Akútna starostlivosť, teda napríklad urgentný či centrálny príjem má byť tiež v každom regióne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa