Dane pre britských občanov s trvalým pobytom v Škótsku budú na základe legislatívy o 2,1 percenta vyššie, ako tie anglické. V priemere by išlo o navýšenie vo výške 2 590 libier, tvrdí analýza Inštitútu pre fiškálne štúdie (IFS). Ten zároveň varuje, že vyššie dane spôsobia exodus bohatých do Anglicka. Informuje o tom denník The Telegraph.

Naopak, najnižších desať percent daňových poplatníkov by v dôsledku rastu bonusov malo po zmene platiť o 4,6 percenta menej, priemerne budú mať v peňaženkách o 580 libier viac. Autor štúdie, ekonóm Thomas Wernham tvrdí, že škótska vláda sa vo financovaní svojich politík čoraz viac spolieha na daňové zaťaženie najviac zarábajúcich.

„Pri tejto skupine je zároveň najvyššie riziko, že sa budú daniam vyhýbať, napríklad konverziou príjmov na dividendy, ktoré zdanené nie sú vôbec, alebo dokonca tým, že sa odsťahujú za južnú hranicu.“

Oproti zvyšku Británie má škótsky daňový systém viac príjmových kategórií a rozdielne sadzby. Pracujúci, ktorí ročne zarobia menej ako 28- tisíc libier, platia o niečo menej ako v Anglicku, tí s najvyššími príjmami podstatne viac.

Exodus najbohatších

„Existuje nejaká hranica toho, čo budú ľudia tolerovať,“ tvrdí T. Wernham. Myslí si, že ich vláda na najvyšších sadzbách stratí pre daňové úniky a emigrácii, ktorá je v rámci Spojeného kráľovstva jednoduchá. „Keď niekto emigruje, škótska vláda nestráca iba tých pár tisíc navyše, ale všetko, čo by inak zaplatili.“

Podnikateľské a zamestnávateľské organizácie varujú, že ďalšie navyšovanie ohrozuje konkurencieschopnosť Škótska v Spojenom kráľovstve. Škótska vláda tvrdí, že jej vlastné analýzy dopadov daňových reforiem v rokoch 2018-19 neodhalila nijakú zmenu v správaní poplatníkov vrátane emigrácie.

Ďalšie dôležité správy

Škótsko
Neprehliadnite

Britský súd rozhodol. Škótsko nemôže zorganizovať ďalšie referendum o nezávislosti