Nedostatok učebníc pociťujú slovenské školy od vzniku Slovenskej republiky. Tento školský rok pošle ministerstvo školstva na základné a stredné školy približne 1,5 milióna kusov učebníc, pričom celková požiadavka škôl je takmer 2,6 milióna kusov. Uviedol to tlačový odbor ministerstva školstva.

„Odmietame považovať každoročný problém s nedostatkom alebo meškaním učebníc do škôl len za nepríjemný fakt. Bojujeme proti uzavretému učebnicovému trhu a centrálnemu výberu učebníc prostredníctvom netransparentných verejných obstarávaní,“ uvádza sa v texte petície.

Vydavateľstvo pod vedením Miroslava Tokarčíka dlhodobo upozorňuje na potrebu zmeny školskej legislatívy v oblasti učebnicovej politiky.

Petíciu sprevádza Verejné vyhlásenie za otvorenie učebnicového trhu, ktoré podporili napríklad mimovládna organizácia INEKO, Iniciatíva slovenských učiteľov či Slovenská historická spoločnosť pri SAV, ďalej viacerí predstavitelia akademickej obce či opozičný poslanec Oto Žarnay.

Školy nedostanú milión učebníc, ktoré si objednali

Zdroj: TASR

Otvorenie trhu s učebnicami, zrušenie verejných obstarávaní na učebnice a prenechanie nákupu a distribúcie učebníc na školy by bolo podľa vydavateľstva Taktik riešením nedostatku učebníc na začiatku každého školského roka, nekvality štátom platených učebníc, a tým aj nedostatočných výsledkov slovenských žiakov v medzinárodných testovaniach.

Iniciatíva Slobodné učebnice vyzýva k aktívnej snahe o reformu vydavateľov, učiteľov, rodičov aj širokú verejnosť. Cieľom petície je podľa organizátorov snaha o aktívny dialóg s ministerstvom školstva, vedúci k decentralizácii učebnicového trhu a definitívnemu vyriešeniu nedostatku učebníc.

Ministerka školstva Martina Lubyová zaradila čiastočné uvoľnenie učebnicového trhu v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania SR, od roku 2022 by mali mať učitelia na výber z dvoch učebníc v každom predmete. 

TREND sa bude tejto téme podrobne venovať v budúcotýždňovom vydaní