Distribúcia peňazí na pomoc podnikateľom s cenami energií zlyhala. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 na to poukázal predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš. Nezaradený poslanec Národnej rady SR z mimoparlamentného Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok reagoval, že vysoké zálohové platby, ktoré prišli podnikateľom, sú zodpovednosťou vlády.

„Minister hospodárstva Karel Hirman má zodpovednosť za ministerstvo hospodárstva. Táto téma je témou ministerstva hospodárstva. Akékoľvek výhovorky, ukazovanie prstom na nepopulárneho Matoviča alebo Hegera, je nefér,“ zdôraznil Šipoš s tým, že poslanci si svoju povinnosť splnili a peniaze v štátnom rozpočte sú.

Šutaj Eštok kritizoval nedostatočnú pomoc vlády

Situáciu s vysokými zálohovými platbami má riešiť vláda na pondelkovom (16. 1.) rokovaní. Šutaj Eštok kritizoval okrem tohto aj nedostatočnú pomoc vlády smerujúcu dôchodcom či ambulantným lekárom.

V súvislosti s reformou nemocničnej siete šéf poslaneckého klubu OĽaNO zdôraznil, že „je potrebné všetkým ľuďom v regióne vysvetliť, čo to bude znamenať“. Poukázal na to, že ľudia v dôsledku šírených dezinformácií podliehajú strachu. Nie je podľa jeho slov možné, aby všetky nemocnice boli schopné vykonávať všetky zákroky. „To nie je o tom, že sa ideme baviť o nejakej špecializácii,“ reagoval Šutaj Eštok. Zdôraznil, že má ísť o rušenie tisícok lôžok.

Šipoš v relácii tiež uviedol, že šéf OĽaNO Igor Matovič podľa neho nebude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. Hnutie si počká na prihlásených kandidátov a potom prijme stanovisko. Hlava štátu by podľa jeho slov nemala vzísť z politických strán. „Na Slovensku je viacero kvalitných osobností z ľavicového spektra. Verím, že sa nám podarí predstaviť vlastného kandidáta,“ uviedol Šutaj Eštok. Doplnil, že debaty v Hlase-SD o prípadnom vlastnom kandidátovi sú ešte len v zárodku.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke sprava Eduard Heger a Igor Matovič.
Neprehliadnite

Gyimesi, Valášek a Saková sa pod novú vládu Hegera zatiaľ nepodpísali