Za „obludné“ označil v utorok japonský premiér Fumio Kišida odpálenie severokórejskej balistickej strely, ktorá prvýkrát po takmer piatich rokoch preletela ponad Japonsko.

Prítomnosť rakety v japonskom vzdušnom priestore

Test balistickej strely zo strany KĽDR totiž v Japonsku neobvykle spustil národný systém varovania pred vzdušnými útokmi J-Alert. Varovaním sa vyzývali obyvatelia severného japonského ostrova Hokkaido a prefektúry Aomori a krajnom severe hlavného japonského ostrova Honšu, aby sa ukryli vo svojich domovoch, uviedla agentúra Kjodo.

Japonský minister obrany Jasukazu Hamada spresnil, že raketa preletela vzdialenosť približne 4 600 kilometrov. Išlo o najdlhšiu horizontálnu vzdialenosť severokórejskej rakety, píše DPA.

USA a Japonsko odsúdili kroky KĽDR

Severokórejský test balistickej rakety odsúdil aj hlavný tajomník úradu japonskej vlády Hirokazu Macuno. Označil ho pritom za „bezprostrednú hrozbu" pre región i svetové spoločenstvo. Odpálenie rakety odsúdilo podľa agentúry AP aj indo-tichomorské velenie ozbrojených síl USA.

„Spojené štáty odsudzujú takéto kroky a vyzývajú KĽDR, aby sa zdržala ďalších protiprávnych a destabilizujúcich aktov,“ uviedlo vo vyhlásení.

Biely dom zároveň podľa agentúry AFP uviedol, že konzultuje so svojimi spojencami v súvislosti s „ráznou“ reakciou na najnovší severokórejský test.

Nie je to prvýkrát

Išlo dovedna o siedmy prípad, kedy Severná Kórea vystrelila raketu ponad Japonsko, pripomína DPA. Naposledy sa tak stalo v roku 2017. Najnovšia strela podľa japonských zdrojov dopadla do Tichého oceánu zhruba 3 000 kilometrov východne od Japonska.

Japonsko prostredníctvom svojho veľvyslanectva v čínskom Pekingu odovzdalo oficiálny protest severokórejskej ambasáde v Číne, informuje agentúra Jiji.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

KĽDR odpália ďalšie dve balistické strely, tvrdí japonská pobrežná stráž