Trestné stíhanie vo veci zločinu podvodu vedie bardejovská polícia v prípade, v ktorom sa obeťou stal 65-ročný muž z okresu Bardejov.

Toho v stredu 15. februára predpoludním telefonicky kontaktoval neznámy muž pod zámienkou, že investované finančné prostriedky do obchodu s kryptomenami sa zhodnotili na sumu 9 000 dolárov. Ak chcel tieto prostriedky získať, mal muž postupovať presne podľa ním stanovených pokynov.

Ako informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, muž v telefóne v anglickom jazyku inštruoval Bardejovčana, ktorý si nainštaloval potrebný program a umožnil tak páchateľovi prístup do svojho internetového bankovníctva a k svojim identifikačným údajom k účtom.

„Poškodený muž dokonca nafotil svoj občiansky preukaz a zaslal neznámemu mužovi. Neskôr zistil, že došlo bez jeho súhlasu a vedomia k neoprávneným platbám z jeho účtov,“ upozornila Ligdayová.

Išlo postupne o štyri platby v celkovej výške 9 000 eur. „Neznámou osobou bola v mene poškodeného v banke podaná žiadosť o úver vo výške 9 000 eur. Muž z okresu Bardejov po týchto zisteniach okamžite svoje platobné karty zablokoval a žiadosť o poskytnutie úveru v banke stornoval,“ dodala policajná hovorkyňa. Podľa zákona páchateľovi tohto zločinu v prípade preukázania viny hrozí trest odňatia slobody na tri až desať rokov.

Ďalšie dôležité správy

Lukáš Kovanda - český ekonóm
Neprehliadnite

Digitálne euro je protiklad bitcoinu. Podporí centralizáciu a okliešti slobodu