Firma G42 ovládaná vplyvným šejkom zo Spojených arabských emirátov, počas posledných mesiacov prostredníctvom svojho fondu 42XFund nakúpila akcie materskej spoločnosti TikToku ByteDance v hodnote viac ako 100 miliónov dolárov.

Informuje o tom český portál CzechCrunch s odvolaním sa na agentúru Bloomberg. Investori zároveň firmu ocenili na približne 220 miliárd dolárov. Ešte v roku 2021 bola pritom jej hodnota o viac ako 200 miliárd vyššia.

Investuje do technologických spoločností

Firmu G42 vedie šejk Tahnoon bin Zayed, ktorý pôsobí ako poradca pre národnú bezpečnosť Spojených arabských emirátov a dohliada na spravodajské operácie v krajine.

Jeho fond okrem iného investoval do čínskych vakcín proti covidu-19 či autonómnych vozidiel, informuje portál TechInAsia.

Vlani jeho firma založila fond 42XFund, ktorý investuje do technologických spoločností na rozvíjajúcich sa trhoch, ku ktorým sa v súčasnosti pridal aj ByteDance.

USA varujú pred úplným zákazom

Hodnota ByteDance v poslednom čase klesá pre stále väčší počet krajín, ktoré považujú aplikáciu TikTok za bezpečnostné riziko.

Pokiaľ napríklad český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť vo varovaní označil TikTok za bezpečnostnú hrozbu, v Spojených štátoch sa už hovorí aj možnosti úplného zákazu.

Aplikácia totiž o používateľoch zbiera obrovské množstvo dát, pričom podľa dostupných informácií môžu končiť aj v rukách čínskej vlády.

Vedenie TikToku preto prednedávnom spustilo plán Project Texas, ktorým chce jednotlivé krajiny presvedčiť o tom, že bezpečnostnú hrozbu nepredstavuje.

USA však varujú, že ak ByteDance nepredá akcie TikToku, v hre bude úplný zákaz aplikácie v krajine.

Ďalšie dôležité správy

Aleksiev Andrej
Neprehliadnite

TikTok dáva Číne kvantum dát. Tá s nimi môže robiť čo chce, hovorí kybernetický odborník