Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v utorok oznámila, že generálny riaditeľ Záporožskej atómovej elektrárne (ZAES) Ihor Murašov nebude po prepustení z ruského zajatia pokračovať vo svojej funkcii. Nateraz nie je známe, kto ho na tomto poste vystrieda, informovala americká spravodajská stanica CNN.

Murašova zadržala minulý piatok ruská hliadka, uviedol v sobotu šéf ukrajinskej štátnej jadrovej spoločnosti Enerhoatom Petro Kotin. Spresnil, že Murašov bol vo svojom vozidle na ceste z elektrárne, keď ho zastavili, vyviedli z auta a so zaviazanými očami ho odviezli neznámym smerom.

MAAE v pondelok uviedla, že dostala potvrdenie, že Murašov sa bezpečne vrátil k svojej rodine. Podľa jej informácií je Murašov teraz so svojou rodinou na území kontrolovanom Ukrajinou a „nebude pokračovať vo výkone svojich povinností“ v ZAES.

Kto ho nahradí, nie je jasné

„Zatiaľ nie je jasné, kto ho v tejto funkcii nahradí,“ uviedla MAAE v utorok vo svojom aktualizovanom vyhlásení k tejto kauze.

MAAE, ktorá je jadrovým dozorným orgánom OSN, spresnila, že Murašovova vynútená „neprítomnosť v službe mala okamžitý a vážny vplyv na rozhodovanie pri zaisťovaní bezpečnosti a ochrany elektrárne“.

Záporožská jadrová elektráreň je od marca okupovaná ruskými jednotkami, pracuje tam však ukrajinský personál. Kyjev tvrdí, že Rusi v jej areáli sústredili ťažkú vojenskú techniku.

Boje a ostreľovanie

Elektráreň a oblasť okolo nej vrátane neďalekého mesta Enerhodar sa počas bojov už viackrát stala terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňovali Rusko a Ukrajina. Podľa MAAE v utorok nebolo v okolí ZAES zaznamenané žiadne ostreľovanie.

Záporožská oblasť je jedným zo štyroch ukrajinských regiónov, ktoré Rusko v piatok oficiálne anektovalo. Kyjev a Západ označili tento krok za nelegitímny a protirečiaci medzinárodnému právu. Neuznali ani takzvané referendá na okupovaných územiach Ukrajiny, ktoré anexii predchádzali.

Ďalšie dôležité správy

Pohľad na Záporožskú atómovú elektráreň.
Neprehliadnite

Enerhoatom zvažuje spustenie dvoch reaktorov Záporožskej jadrovej elektrárne