Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v stredu varoval, že žiadna z vyspelých krajín sveta neukončí pandémiu plošným očkovaním tretími dávkami, keďže v rozvojových krajinách nedostalo mnoho ľudí ešte ani prvú dávku vakcíny.

JB 6 Bukurešť - Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge počas tlačovej konferencie ohľadne vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca počas očkovania vo vakcinačnom centre v Bukurešti 7. apríla 2021. Spojitosť medzi vakcínou proti koronavírusu od firmy AstraZeneca a tvorbou krvných zrazenín je pravdepodobná, no nie je potvrdená. Uviedli to v stredu odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí tiež zdôraznili, že výskyt týchto zrazenín
Neprehliadnite

Šéf WHO pre Európu: Povinné očkovanie by malo byť až poslednou možnosťou

Očkovanie predĺži pandémiu

„Plošné očkovania tretími dávkami pravdepodobne predĺžia pandémiu a nie ju ukončia. Vírusu sa poskytne viac príležitostí na šírenie a mutáciu, keď sa budú vakcíny distribuovať do krajín, kde už je teraz vysoká zaočkovať obyvateľstva," myslí si šéf WHO. Tedros však vzápätí dodal, že aktuálne schválené vakcíny naďalej poskytujú „významnú ochranu" pred novým a rýchlo sa šíriacim variantom omikron.

WA 22 Amsterdam - Cestujúci sedia v lietadle spoločnosti KLM, ktoré pristálo z Kapského Mesta v Amsterdame v piatok 26. novembra 2021. Lietadlo čakalo na okraji pristávacej dráhy štyri hodiny v dôsledku testovania pasažierov na novoobjavený variant koronavírusu B.1.1.529. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok označila novoobjavený variant koronavírusu za
Neprehliadnite

Šíreniu omikronu nezabránite. WHO kritizuje krajiny za zavedenie obmedzení

Ľudia v chudobných krajinách sa k očkovaniu nedostali

Strategická poradná skupina odborníkov (SAGE) pre imunizáciu, pôsobiaca pri WHO, v stredu uviedla, že najmenej 126 krajín po celom svete už vydalo odporúčania týkajúce sa dodatočných dávok vakcíny a 120 krajín začalo tieto programy implementovať. WHO dlhodobo varuje, že „do očí bijúca" nerovnosť v prístupe k vakcínam proti covidu spôsobila, že mnohí zraniteľní ľudia v chudobnejších krajinách sveta zostali bez očkovania, zatiaľ čo bohatšie krajiny skupujú vakcíny pre svoje potreby.

Novavax
Neprehliadnite

Made in India. Schválená nová vakcína pre chudobné krajiny