Najmenej 84 arménskych separatistov zahynulo už v Náhornom Karabachu počas bojov s azerbajdžanskou armádou, ktoré vypukli v nedeľu a pokračovali aj v pondelok. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyjadrenie separatistov a arménskej vlády.

Boje medzi Arménskom a Azerbajdžanom v tomto regióne sú podľa AFP najintenzívnejšie od roku 2016. Predstavitelia Baku i Jerevanu hlásili, že intenzívne boje v oblasti pokračovali v pondelok počas celého dňa.

Generálny tajomník OSN António Guterres aktuálne rokuje s lídrami Azerbajdžanu a Arménska o situácii v Náhornom Karabachu. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA. ,,Generálny tajomník ma práve informoval, že dohovoril s prezidentom Azerbajdžanu, a čoskoro bude rokovať s premiérom Arménska," uviedol Guterresov hovorca Stéphane Dujarric.

Guterres podľa Dujarrica zdôraznil ,,nutnosť okamžitého zastavenia bojov a obnovenia zmysluplných rokovaní pod záštitou spolupredsedov Minskej skupiny OBSE," a vyzval aj na "nasadenie pozorovateľov OBSE do oblasti".

Na snímke, ktorú poskytla azerbajdžanská prezidentská kancelária v nedeľu 27. septembra 2020, azerbajdžanský prezident  Ilham Alijev sa prihovára k národu v Baku.
Neprehliadnite

Azerbajdžan vyhlásil stanné právo a zákaz vychádzania

Hovorca arménskeho ministerstva obrany uviedol, že v pondelok večer azerbajdžanská armáda podnikla ,,mohutnú ofenzívu v južnom a severovýchodnom pásme frontovej línie" Náhorného Karabachu. Vedenie v Náhornom Karabachu uviedlo, že zahynulo už 84 arménskych separatistov, z toho 26 v pondelok večer. Tamojšie úrady v pondelok informovali, že sa im podarilo opätovne získať kontrolu nad časťou územia, o ktoré prišli v nedeľu. Azerbajdžan zároveň obvinili z delostreleckých útokov.

Azerbajdžanské ministerstvo obrany zase uviedlo, že arménske sily delostrelecky ostreľovali azerbajdžanské mesto Terter. Celkovo si už konflikt vyžiadal 95 mŕtvych vrátane 11 civilistov: deväť v Azerbajdžane a dvoch na arménskej strane. Azerbajdžan od vypuknutia najnovších bojov počet obetí z radov vojakov zatiaľ nezverejnil, píše AFP.

WA 21 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko si utiera tvár pred svojimi podporovateľmi na Námestí nezávislosti v Minsku v nedeľu 16. augusta 2020. Približne 200.000 bieloruských podporovateľov opozície sa v nedeľu zišlo v centre hlavného mesta Minsk a spoločne podnikli
Neprehliadnite

Chcú na to dohliadnuť. Rada OSN žiada Bielorusko o slobodný vstup

Azerbajdžan v reakcii na boje vyhlásil stanné právo, platiace od pondelka, a tiež nočný zákaz vychádzania (od 21.00 h do 06.00 h) v hlavnom meste Baku a niekoľkých ďalších mestách a okresoch, ktoré sú blízkosti frontovej línie v Náhornom Karabachu.

Náhorný Karabach (Náhorná karabašská republika) je medzinárodne neuznaný štát na území Azerbajdžanu pod vojenskou kontrolou Arménska. O územie Náhorného Karabachu, kde približne 95 percent obyvateľstva tvoria Arméni, vedú Arménsko a Azerbajdžan dlhoročný spor. V súvislosti so situáciou v Náhornom Karabachu by mala v utorok za zatvorenými dverami mimoriadne zasadnúť Bezpečnostná rada OSN (BR OSN).