Minister dopravy Roman Brecely odvolal z funkcie šéfa Národnej diaľničnej spoločnosti Milana Gajdoša. Dôvodom je uzavretie zmluvy za 23,3 milióna eur bez DPH na výstavbu diaľničnej križovatky Blatné deň po nástupe ministra R. Brecelyho do funkcie. „Riaditeľ NDS stratil moju osobnú dôveru. Akékoľvek zazmluvňovanie štátu tesne pred voľbami alebo krátko po voľbách vzbudzuje v ľuďoch oprávnenú nedôveru. Uzavretie takejto zmluvy deň po nástupe nového ministra, navyše bez akéhokoľvek jeho informovania, je pre mňa manažérsky i ľudsky neprijateľné,“ zdôvodnil Brecely. 

Nového predsedu predstavenstva a zároveň generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti vymenuje minister na základe riadneho výberového konania. Dočasným riadením spoločnosti poveril hospodárskeho experta Roberta Auxta. 

Mesiac po parlamentných voľbách stúpla popularita časti opozičných strán, a to vrátane krajnej pravice. Polepšili si aj vládna nacionalistická Slovenská národná strana (SNS). Naopak, najmenšia koaličná strana Sieť prepadla. Najväčšiu podporu si s 28,8 percentami udržal Smer-SD, čo zodpovedá volebnému výsledku strany. Z výsledkov najnovšieho prieskumu agentúry AKO ďalej vyplýva, že na druhom mieste skončila opozičná strana Sloboda a solidarita (SaS) s aktuálnou podporou 16,2 percenta, vo voľbách získali 12,1 percenta hlasov. Ešte výraznejšie si proti marcovým voľbám polepšila SNS, keď popularita tejto druhej najsilnejšej vládnej strany teraz dosiahla 13,7 percenta.

Vyššej podpore Slovákov sa teší aj krajne pravicová strana Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko. Aktuálne je s podporou 10,9 percenta štvrtou najpopulárnejšou stranou v krajine. Jej vodcu Mariana Kotlebu označil vo štvrtok slovenský prezident Andrej Kiska za fašistu. Do parlament by sa na základe prieskumu dostalo sedem z ôsmich súčasných parlamentných strán. Výrazne sa prepadla vládna strana Sieť, ktorej podpora dosiahla iba 1,8 percenta. Vo voľbách získala len 5,6 percenta hlasov.

Riaditeľ Vojenského spravodajstva Ľubomír Skuhra by mal čoskoro skončiť vo funkcii. Na odchode sa mal dohodnúť s novým ministrom obrany Petrom Gajdošom, nominantom SNS. Podľa koaličných dohôd navrhne šéfa Vojenského spravodajstva Smer-SD. S veľkou pravdepodobnosťou ním bude brigádny generál Ján Balciar, ktorý teraz pôsobí ako 1. zástupca riaditeľa Vojenského spravodajstva. Pracoval aj na polícii. Opozícia v minulom volebnom období podozrievala Ľ. Skuhru, že tuneloval Vojenskú spravodajskú službu v čase prvej Ficovej vlády.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko by ocenil, keby bol šéfom Vojenského spravodajstva človek, ktorý robil len vo vojenskom spravodajstve a nie je bývalý policajt alebo príslušník SIS či colník. „Pri výmene Ľ. Skuhru J. Balciarom nevidím možnosť výraznej zmeny. Nechám sa prekvapiť. Jediné pozitívum je v tom, že Skuhra bol vyslovene nominácia Roberta Kaliňáka, čo J. Balciar nie je. Tým by mohol Kaliňák konečne prestať operovať vo vojenskom spravodajstve.“ Ľ. Galko zároveň nevidí dôvod na výmenu šéfa Slovenskej informačnej služby Jána Valka. „Ak bol niekto korektný z dvoch slovenských spravodajských služieb, tak to bol šéf SIS Ján Valko,“ povedal. Novým riaditeľom SIS by mohol byť Anton Šafárik. Do funkcie ho navrhuje SNS.

Personálne otázky v inštitúciách spadajúcich pod rezort spravodlivosti a aj na súdoch bude nová ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská riešiť až na základe auditov. „Sú kritériá, ktoré viem definovať a na základe toho budem posudzovať jednotlivých vedúcich štátnych inštitúcií,“ vysvetlila. V prípade predsedov súdov uviedla, že tí majú svoje funkčné obdobie a odvolaní môžu byť len zo zákonných dôvodov. Ministerka si chce preto urobiť prehľad o tom, v akom stave sú súdy a či sa dodržiavajú právne predpisy. Za dôležité považuje predovšetkým dodržiavanie náhodného prideľovania súdnych prípadov a pozrie sa aj na prieťahy v konaniach v prípade, že súd nie je poddimenzovaný.

Pomôcť Rómom vymaniť sa z pasce sociálnej biedy a integrovať sa môže jedine vzdelanie, a to už od malička. Pri príležitosti medzinárodného Dňa Rómov o tom hovoril prezident Andrej Kiska počas návštevy v materskej škole na košickom Luníku IX. „Jedným z riešení je určite školstvo. My by sme mali dať šancu každému jednému dieťaťu, aby malo dobrú predškolskú prípravu, aby keď vojde do školy, malo šancu získať vzdelanie. Mali by sme spraviť všetko pre to, aby dieťa, ktoré opustí školu, malo vypestované základné návyky, aby pochopilo život a malo chuť sa doň aktívne zapojiť,“ povedal a dodal, že na Slovensku je veľa pozitívnych príkladov, ako možno riešiť tieto problémy. „Netreba vymýšľať nové modely. Treba nám zobrať tieto príklady, ísť od osady k osade a aplikovať ich.“

Tatranská samospráva vyhlásila mimoriadnu situáciu pre zvýšený výskyt medveďov v tamojších osadách. Mesto Vysoké Tatry obyvateľom i návštevníkom odporučilo, aby sa po zotmení nepohybovali v blízkosti kontajnerov na odpadky a mimo obytných budov.„V minulosti sme evidovali výskyt medveďov, ale doteraz medvede nechodili tak často do obydlia. Tento rok máme už päť podnetov, že sa dobýjali do obydlia a v dvoch prípadoch napadli aj psov v rodinných domoch. Pohybujú sa aj v oblasti základných a materských škôl,“ upozornil na tlačovej konferencii primátor Ján Mokoš.

Dvoch policajtov obvinil vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry z vydierania, ktorého dopustili ešte v novembri 2008 v Trnave a jej okolí. Od vydieranej osoby chceli milión vtedajších korún (vyše 33 194 eur). Cez prostredníka mu odkázali, že vedia o jeho trestnej činnosti a ak nedostanú peniaze, zadržia ho počas policajnej akcie a skončí vo väzbe. Muž im poslal zálohu stotisíc slovenských korún (vyše 3 319 eur). Za obzvlášť závažný zločin teraz hrozí obom policajtom trest 10 až 15 rokov.

Tribunál pre ľudské práva v Kosove vyhlásil, že Organizácia Spojených národov by mala poskytnúť finančné odškodnenie rómskej komunite v Kosove za zdravotné následky, ktoré ju postihli. Rómov po vojne v roku 1999 presídlili na miesta kontaminované olovom. Poradný výbor pre ľudské práva „nariadil verejné ospravedlnenie, ako aj odškodnenie za materiálne a morálne škody a tiež ubezpečenie, že orgány OSN budú v budúcnosti nielen dbať na dodržiavanie medzinárodných noriem pre ľudské práva, ale budú podľa ich aj žiť,“ uviedla vo vyhlásení advokátka žalujúcich.

Mjanmarské úrady začali prepúšťať posledných politických väzňov. Deje sa tak v rámci rozsiahlej amnestie vyhlásenej po tom, ako sa vlády v krajine ujala strana bývalej opozičnej líderky Do Aun Schan Su Ťij. Amnestia sa celkovo vzťahuje na približne 4-tisíc väzňov. V Mjanmarsku je napriek niekoľkoročnému politickému uvoľňovaniu ešte stále väznených 90 osôb odsúdených za politické delikty a minimálne 418 ďalších čaká vo väzbe na súdny proces.

Rada NATO-Rusko zasadne po prvý raz od svojho pozastavenia v roku 2014. NATO vtedy Moskvu obvinilo, že anexiou Krymu a podporovaním povstania proruských extrémistov na juhovýchode Ukrajiny porušuje svoje medzinárodné záväzky. Obnovené stretnutie s ruským veľvyslancom sa uskutoční v bruselskej centrále NATO „Ako pokračovanie nášho politického dialógu, ako to odsúhlasili hlavy štátov a vlád NATO,“ uviedol šéf organizácie Jens Stoltenberg. „Zároveň sa však situácia nevráti do normálu, až kým Rusko nezačne znova rešpektovať medzinárodné zákony,“ upozornil.

Júnový samit Európskej únie bude pre britské referendum o zotrvaní v spoločenstve o niekoľko dní neskôr. Posun termínu vrcholnej schôdzky EÚ na 28. a 29. júna potvrdil hovorca predsedu Európskej rady Donalda Tuska. Pôvodne sa mali premiéri a prezidenti zísť o týždeň skôr, vo štvrtok 23. a v piatok 24. júna. Na rovnaký štvrtok ale vyhlásil britský premiér David Cameron napäto očakávané referendum o zotrvaní svojej krajiny v EÚ.

Britský premiér David Cameron priznal, že v minulosti vlastnil podiel v offshorovom trustovom fonde svojho nebohého otca. D. Cameron uviedol, že bol majiteľom akcií panamského trustového fondu Blairmore, ale v roku 2010, predtým ako sa stal premiérom, ich odpredal. Cameronov nebohý otec Ian bol jedným z desaťtisíc ľudí, ktorých meno figuruje vo zverejnených dokumentoch panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca. Tá mala spoločnostiam a jednotlivcom pomáhať obchádzať daňové zákony, prípadne legalizovať výnosy z trestnej činnosti prostredníctvom takzvaných daňových rajov.

Francúzska ekonomika v prvom štvrťroku tohto roka medzikvartálne posilnila o 0,4 percenta. Vyplýva to z odhadu francúzskej centrálnej banky. Banka zverejnila odhad rastu spolu s výsledkami mesačného prieskumu podnikateľskej nálady. Z prieskumu vyplýva, že nálada vo francúzskom priemyselnom sektore v marci stúpla na 99 bodov z februárovej úrovne 98 bodov. Pod zlepšenie sa podpísal nárast objednávok, predovšetkým zo zahraničia. Index nálady v sektore služieb v rovnakom období stagnoval na hodnote 96 bodov. Podľa predstaviteľov firiem bude aktivita v priebehu apríla pokračovať v raste, avšak pomalším tempom.

Terorizmus v Európe je najdôležitejšou témou 11. ročníka Strategického bezpečnostného fóra GLOBSEC 2016, ktoré sa začne 15. apríla v Bratislave. Na podujatie príde približne tisíc hostí z viac ako 70 krajín sveta. Medzi nimi 20 ministrov, štyria prezidenti - Bulharska, Macedónska, Chorvátska a Slovenska, ako aj dvaja premiéri - Slovenska a Českej republiky.

Vydanie Salaha Abdeslama z Belgicka do Francúzska je pozastavené. S. Abdeslam je jediný žijúci podozrivý z účasti na novembrových atentátoch v Paríži. Odklad Abdeslamovho vydania do Francúzska spôsobilo jeho prebiehajúce vyšetrovanie v inej kauze v Belgicku, kde bol zadržaný. Ide o prestrelku z 15. marca v bruselskej štvrti Forest a je možné, že S. Abdeslam bol do nej zapletený.

Banky v Poľsku si možno budú môcť rozložiť náklady konverzie hypotekárnych úverov poskytnutých v cudzej mene na poľské zloté na niekoľko rokov. Oznámil to hovorca kancelárie poľského prezidenta Marek Magierowski. V januári poľský prezident Andrzej Duda predložil návrh o konverzii úverov poskytnutých vo švajčiarskych frankoch na poľské zloté. Pre zaťaženie bánk však čeili ktorý však čelil kritike, pretože by príliš zaťažil banky. Poľský úrad pre dohľad nad finančnými trhmi oznámil, že na základe navrhovaného zákona by sa náklady konverzie pre banky mohli vyšplhať na takmer 70 miliárd zlotých. Devízové hypotekárne úvery, prevažne vo švajčiarskych frankoch, má v Poľsku viac ako pol milióna ľudí. Ich celková hodnota predstavuje zhruba 172 miliárd zlotých (40 miliárd eur), čo je desatina HDP.

Švédska loď na prepravu jadrového odpadu M/S Sigrid nabehla dnes na plytčinu pri pobreží južného Švédska, v čase nehody sa v nej však nenachádzal žiadny nebezpečný materiál. Náklad uviaznutej lode tvorili prázdne kontajnery, ktoré mali byť neskôr naplnené odpadom z búrania zrušenej jadrovej elektrárne Barsebäck. Švédska spoločnosť pre hospodárenie s jadrovým palivom a odpadom (SKB), ktorá je vlastníkom M/S Sigrid, oznámila, že po nehode sa neobjavili žiadne známky úniku ropných látok alebo poškodenia zdvojeného lodného trupu.

Šéf NDS končí pre zmluvu za 23 miliónov eur

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.