Kauza predaja slovenských emisných kvót AAU nabrala ďalší obrat. Podľa poslanca opozičnej SDKÚ Stanislava Janiša Slovensko predávalo minulý rok emisie AAU na dva krát.

Prvý krát mal päť miliónov ton AAU predať ešte bývalý minister Jaroslav Izák. Tento predaj mal byť pravým dôvodom, prečo musel J. Izák z ministerstva odísť. Oficiálny dôvod pre jeho odvolanie bolo netransparentné prideľovanie dotácií na nákup slnečných kolektorov. Predaj emisných kvót, o ktorých hovorí SDKÚ, sa mal udiať bez vedomia Ficovho Smeru.

„Raz odišlo päť miliónov ton, predseda vlády nepovedal komu, kde a za čo. Druhýkrát odišlo desať miliónov ton,“ vyhlásil poslanec za SDKÚ. Päť miliónov ton emisií tvorí podľa neho rozdiel medzi kvótami, ktoré predal 166655>odvolaný minister životného prostredia Ján Chrbet a údajmi z Národného registra emisných kvót, ktorý vedie Dexia Banka. Dodal, že opozícia zistí, kto je v pozadí týchto predajov.Štát predal podľa materiálu z vlaňajšieho októbra desať miliónov ton oxidu uhličitého po 6,05 eura za tonu. Podľa Janiša však na základe Národného registra emisných kvót a materiálu, o ktorom pred dvoma týždňami rokovala vláda (záverečný účet štátu) je zjavné, že cena bola 4,9 eura za tonu. "Bolo to v čase, keď Česko predávalo za deväť eur a Japonsko kupovalo po 11 eur za tonu," doplnil.

Poslanec za SDKÚ okrem toho vyčíslil, že podľa českého modelu prišli slovenskí občania vlani o 61,4 mil. eur, podľa japonského až o 92,3 mil. eur. Slovensko má do konca roka 2012, dokedy získala firma Interblue Group opciu na nadbytočné kvóty oxidu uhličitého, pridelených 364 miliónov ton oxidu uhličitého. Každý rok ostáva SR na predaj 20 do 25 mil. ton emisií, podotkol Janiš.

Poslanec za SDKÚ Pavol Frešo opäť vyzval premiéra Roberta Fica, aby zverejnil pozadie firmy Interblue Group, ktorá od štátu emisie kúpila. V utorok osloví členov parlamentného výboru pre životné prostredie, aby urobili do konca týždňa poslanecký prieskum v rezorte životného prostredia. Pôvodný prieskum bol zmarený, ďalší chce rozšíriť aj o prieskum na Environmentálnom fonde. Frešo upozornil, že na potvrdenie toho, že iné štáty predali kvóty výhodnejšie ako SR, odporúča pozrieť si český Národní protikrizový plán. Podľa neho počíta s príjmom za predaj emisií 25 mld. českých korún. Cena za tonu sa tak blíži k približne desiatim eurám, dodal.

Emisie pripravili o ministerskú funkciu Jána Chrbeta. Premiéra rozhnevalo, že Chrbet sa chcel 166631>zbaviť politickej zodpovednosti tým, že od vlády požadoval, aby rozhodla, či zmluvu s Interblue Group o predaji emisií zruší. Nový minister životného prostredia Viliam Turský zmluvu s firmou 168098>zverejnil, údaje o cene a množstve predaných emisných kvót však vymazal. Na zverejnenie zmluvy dnes vyzval šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar, Frešo to považuje za silný signál pre premiéra Roberta Fica, aby konal.

Foto na titulke - Vlado Benko