Škandinávske a východoeurópske štáty zatiaľ odolávajú návrhom reformy rozhodovania v EÚ. Berlín je však presvedčený, že sa konsenzus nájde, tvrdí štátny tajomník úradu federálneho kancelára a poradca Olafa Scholza Jörg Kukies.

„Názor nemeckej vlády je jasný, odpoveďou je reforma inštitúcií. V každom prípade nie neskôr, ako prijmeme nových členov,“ dodal na konferencii portálu EURACTIV minulý piatok.

Koaličná zmluva nemeckej vlády hovorí dokonca o európskej federácii, politika O. Scholza sa zatiaľ sústredí na viac „pragmatické“ zmeny.

V príhovore na Karlovej univerzite O. Scholz zdôraznil, že „zmluvy nie sú vytesané do kameňa“. Dôraz však kládol na potrebu prejsť z jednohlasného na väčšinové rozhodovanie pri daňových a zahraničnopolitických otázkach, čo je povolené už pod súčasným znením zmlúv.

Podľa J. Kukiesa by už tento krok predstavoval „ďalekosiahlu inštitucionálnu reformu,“ aj keď by o zmenu zmlúv nešlo.

Rozšírenie ako motivácia

Apel na reformu neprichádza iba z Berlína, jeho zástancami sú aj Francúzi a Španieli. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová takisto vyjadrila podporu pre zmenu zmlúv a v septembrovom príhovore o stave Únie podporila myšlienku európskeho ústavného zhromaždenia, ktoré by mohlo zmluvy zmeniť.

Návrh má aj oponentov, konkrétne trinásť štátov Škandinávie a východnej Európy, ktoré podpísali spoločný dokument varujúci pred „nepremyslenými a predčasnými pokusmi spustiť proces reformy zmlúv“.

Nemecké podmieňovanie rozširovania reformami môže proces buď ešte viac zmraziť, no, paradoxne, ho môže aj urýchliť.

„Ak sa pozrieme na tento ‚dokument‘ trinástich štátov, ktoré kritizujú reformy inštitúcií, ide najmä o štáty, ktoré chcú rýchle rozšírenie Únie,“ podotýka Nicolai von Ondarza, vedúci výskumník pre EÚ na nemeckom Inštitúte pre medzinárodné a bezpečnostné záležitosti.

Podľa N. von Ondarzu sa EÚ nachádza v kľúčovom bode. Víziou bloku tridsiatich a viac štátov v horizonte desiatich rokov môžu zástancovia reforiem predať svoje myšlienky. Pokiaľ sa im to nepodarí, podobná príležitosť sa nemusí zopakovať.

Ďalšie dôležité správy

PK 48 archív Emlichheim - Na archívnej snímke z 18. marca 2022 čerpadlá ťažia ropu na starom ropnom poli spoločnosti Wintershall DEA v nemeckom Emlichheime. Ceny ropy v závere tohto týždňa klesli o viac než 1 %, keď trhy reagovali na najnovšie informácie z Číny o opätovnom sprísnení protipandemických opatrení. Za celý týždeň však cena Brentu aj WTI zaznamenali rast, k čomu prispeli dobré hospodárske výsledky viacerých firiem, ako aj nečakane pozitívny vývoj niektorých veľkých ekonomík. FOTO TASR
Neprehliadnite

EÚ rokuje o výške cenového stropu na ruskú ropu. Tá sa však už teraz predáva oveľa lacnejšie