Ukrajina bude pociťovať dôsledky ruskej vojny 100 rokov, a to najmä pre nevybuchnutú muníciu v ukrajinských mestách, vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Tí, ktorí žijú v Nemecku, vedia, že sú stále často nachádzané bomby z čias druhej svetovej vojny... Ukrajina by sa mala pripraviť na boj s dôsledkami tejto vojny v priebehu najbližších 100 rokov," povedal Scholz novinárom.

„Toto je tiež dôvod, pre ktorý musíme spolupracovať na obnove (Ukrajiny)," dodal Scholz.

Globálne dôsledky vojny

Nemecký kancelár na tlačovej konferencii s argentínskym prezidentom Albertom Fernándezom v Berlíne okrem toho varoval pred globálnymi dôsledkami vojny na Ukrajine. Upozornil pritom najmä na rastúce ceny energií a riziko spojené s ohrozením potravinovej bezpečnosti, píše agentúra DPA.

„Latinská Amerika tiež cíti dôsledky vojny (na Ukrajine)... Už nejde iba o problém medzi NATO a Ruskom alebo medzi Ruskom a Ukrajinou, je to problém celého sveta," uviedol Fernández.

Ďalšie dôležité správy

JB 19 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz počas zasadnutia vládneho kabinetu v Berlíne 27. apríla 2022. FOTO TASR/AP 

German Chancellor Olaf Scholz attends a weekly cabinet meeting at the Chancellery in Berlin, Germany, Wednesday, April 27, 2022. (Michael Kappeler/DPA via AP, Pool)
Neprehliadnite

Nemecko má historickú povinnosť pomôcť Ukrajine, do vojny ale nevstúpi, povedal kancelár Scholz