Nemecký kancelár Olaf Scholz vyhlásil, že na podporu Ukrajiny po ruskej invázii nerobí nič menšieho ako britská vláda. Uviedla to spoločnosť Ukrinform s odkazom na The Telegraph. Správu zverejnila ČTK.

Delostrelecké systémy aj cvičenie Ukrajincov

Na utorkovej tlačovej konferencii s lídrami Litvy, Lotyšska a Estónska Scholz vyhlásil, že Ukrajinu podporuje ,,intenzívnejšie ako takmer ktokoľvek iný."

„Nemecko je jedným z najdôležitejších vojenských podporovateľov Ukrajiny,“ povedal Scholz. „Nikto nedodáva v podobnom meradle ako Nemecko.“

Kancelár tiež poznamenal, že Berlín posiela ukrajinským ozbrojeným silám najmodernejšie delostrelecké systémy a cvičí Ukrajincov, aby ich používali.

Litva nesúhlasí

Na tlačovej konferencii sa lídrov spýtali, či by rozhovory s Putinom a výzvy, aby ho neponížili, pomohli ukončiť vojnu.

„Musíme pokračovať v dialógu a pokračovať vo vzájomných rozhovoroch,“ povedal Scholz, zatiaľ čo jeho pobaltské náprotivky jeho názor nezdieľali.

„My v Litve si však myslíme, že nie je možné hovoriť s vodcom štátu, ktorý sa snaží prekresliť mapu Európy v 21. storočí,“ uviedol litovský prezident Gitanas Nauseda.

Macronovo varovanie

S odkazom na varovanie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že západ by nemal Rusko „ponižovať“, dodal, že európske štáty sa v mnohých otázkach zhodujú, ale v niektorých ešte nie je dohoda dosiahnutá.

Vedúci predstavitelia Pobaltia zároveň poďakovali Nemecku za poskytnutie hospodárskej, diplomatickej a vojenskej podpory Ukrajine, najmä za vyslanie protitankových rakiet a munície.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinskí vojaci inštalujú zničený ruský tank ako symbol vojny na námestí v Kyjeve 20. mája 2022.
Neprehliadnite

Kyjev sa snaží stabilizovať ekonomickú situáciu, vojna úplne zničila viac ako 40 podnikov