Extrémne prehriaty trh bývania v Maďarsku sa po dlhej dobe začal ochladzovať. To je príležitosťou aj pre mnohých Slovákov, ktorých vďaka nižšej cene lákajú maďarské nehnuteľnosti v blízkosti hraníc.

Platí, že najznámejšou lokalitou je Rajka, no rovnako Slováci majú záujem aj o okolité dediny ako napríklad Bezenye, Hegyeshalom či Dunakiliti. Takisto sa v hľadáčiku našincov objavilo veľké kúpeľné mesto Mosonmagyaróvár a jeho priľahlé dediny. „Výhodou je, že do Mosonmagyaróváru, respektíve do Rajky, vedie priamo zo Slovenska diaľnica a človek vie byť v centre Bratislavy z Rajky do 15 až 20 minút, či z Mosonmagyaróváru do 30 minút. Zaujímavou a čoraz viac vyhľadávanou je aj obec Hegyeshalom v blízkosti rakúskych hraníc, ktorá má prístup na diaľnicu a výhodné ceny novostavieb,“ uvádza konateľ realitného portálu Hureality Attila Csöllei.

Ceny bývania u južných susedov rástli od roku 2015 najrýchlejším tempom v Európskej únii. Zvýšili sa o 151 percent, čo je najviac za celý euroblok a viac ako trojnásobok priemerného tempa rastu cien európskych nehnuteľností. No podľa poslednej správy Maďarskej centrálnej banky (MNB) už zaradili spätný chod a trh sa začal rýchlo ochladzovať.

Už len +1,7 percenta

Ceny tamojších nehnuteľností síce stále významne neklesajú, no časy dvojciferného rastu sú už definitívne preč. V treťom štvrťroku 2022 sa medziročne zvýšili už len o 1,7 percenta v reálnom vyjadrení v porovnaní s 25-percentným nárastom v druhom štvrťroku a 21-percentným nárastom za rok 2021.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa