Ruská banka tureckú divíziu kúpila v roku 2012, kedy za ňu zaplatila zhruba 3,5 miliardy dolárov (3,1 miliardy eur). Denizbank sa stala hlavnou súčasťou plánu ruskej štátnej banky na expanziu v zahraničí a posilnenie pozície jednej z najziskovejších bánk na svete. V tom čase bola aj najväčšou akvizíciou Sberbank. V rovnakom roku Sberbank tiež kúpila rakúsku VBI, ktorá mala aktivity v ďalších európskych krajinách vrátane Českej repubiky. Na konci roka 2015 Sberbank podpísala zmluvu o predaji slovenskej divízie VBI.

Sberbank sa podľa zdrojov stretla s investičnými bankami, aby zistila, koho môže predajom Denizbank poveriť. Vzhľadom na to, že Sberbank čelí západným sankciám, záujem o spoluprácu investičnej banky podľa zdrojov príliš nemajú.

Sberbank informácie o predaji poprela. „Informácia o predaji Denizbank nie je správna. Denizbank je najziskovejším zahraničným majetkom Sberbank a za prvý štvrťrok mala čistý zisk 293 miliónov tureckých lír (89 miliónov eur)," uviedla vo vyhlásení zástupkyňa generálneho riaditeľa Sberbank Svetlana Sagajdaková. Denizbank uviedla, že nemá žiadne informácie o tom, že by Sberbank zvažovala jej predaj.

Vzťahy medzi Ruskom a Tureckom sú napäté od minulého roka, keď Ankara zostrelila ruské vojenské lietadlo. Podľa zdrojov však toto napätie nemá na zamýšľaný predaj Denizbank vplyv. Sberbank zvažuje predaj kvôli svojmu plánu zamerať sa viac na ruský trh, kde výrazne prekonáva svojich konkurentov