„Prečo by mal človek platiť za lieky a ochudobňovať seba i štát, keď existujú oveľa lacnejšie a účinnejšie spôsoby liečby?“ píše sa na web stránke eshopu OxiClub, ktorý tieto preparáty predáva. Ak k tomu pridáte úporný boj pacientov s bohatými farmaceutickými firmami, vznikne skvelý predajný model, ktorý ohúril milióny ľudí po celom svete.

MMS ako biznis

Ale pekne po poriadku. Názov MMS je skratkou Master Mineral Solution alebo Miracle Mineral Supplement, inak povedané zázračný minerálny roztok či doplnok. Každý človek si ho dokáže vyrobiť sám. Na fórach a YouTube sú desiatky návodov. Pri výrobe MMS sa používa chloritan sodný (používa sa na dezinfekciu vody), ktorý sa „aktivuje“ pôsobením kyseliny citrónovej. Počas chemickej reakcie vzniká plyn oxid chloričitý. Aké jednoduché. A zázračný liek, ktorý sa pre eshop stal biznisom, je na svete.

Preparát vymyslel istý Jim Humble, ktorý ho prvýkrát použil v Afrike pri liečení malárie. Imunitný systém posilnený MMS mal túto chorobu zlikvidovať do desiatich hodín. Tento geológ začal o prípravku učiť a v roku 2006 vydal knihu, začal predať DVD-čka a fľaštičky s týmto preparátom. Dodnes sa zúčastňuje na prednáškach, ktoré pripomínajú svojou formou sektárstvo.

Predaj preparátu však nie je povolený. E-shopy s týmto tovarom sa tvária ako predajcovia čistiacich prostriedkov, hoci niektoré sa k čarolieku priznávajú aj otvorene.

Vylepšenou variantou MMS je novší preparát CDS2. Ten sa vyrába na základe reakcie chloritanu sodného a hydrogénsíranu sodného. Ide o iný chemický výrobný postup, ktorého cieľ je však ten istý: získať rovnakú účinnú látku - oxid chloričitý, ale v čistejšej forme, údajne bez vedľajších produktov, ktoré vznikali pri MMS. Pre chemicky zdatnejších ponúkame aj chemický vzorec, z ktorého sa vyrába CDS2: 5 NaClO2 + 4 NaHSO4 = 4 ClO2 + NaCl + 4 Na2SO4 + 2 H2O.

Vedľajšie účinky priznávajú aj výrobcovia – u niektorých ľudí sa prejavili zvracania, hnačky a prekyslenie organizmu. 

Niektorí „neprajníci“ celého postupu naschvál zamieňajú chloritan sodný (NaClO2) vo vzorci za chlórnan sodný (známy ako čistidlo Savo s chemickou značkou NaClO) a robia si z užívateľov MMS srandu, že sú takzvaní savožrúti.

Savožrúti vedia vyliečiť rakovinu a problém by nemala byť ani ebola

Savožrúti v akcii

Tisícky fanúšikovia aj na Slovensku 

CDS2 sa teší veľkej obľube na celom svete, vrátane tohto regiónu. Na sociálnej sieti Facebook vznikla napríklad aj skupina Užíváme CDS (chlordioxid solution). Skupina má už vyše 4-tisíc členov, ktorí si navzájom radia bez akejkoľvek odbornej konzultácie.

CDS2 alebo MMS aplikujú na všetko – podľa J. Humbla môžete tento magický nápoj piť, inhalovať, natierať na kožu, kúpať sa v ňom alebo aplikovať dokonca aj do očí. „Kvapkám piaty deň CDS2 do očí, najskôr 25ppm, po dvoch dňoch 50ppm 3-4-krát denne. Bohužiaľ to nezaberá, viečka sú stále opuchnuté, oči červené, režú, pod očami opuchy. Mám pokračovať v kvapkaní, alebo prestať? Vďaka za skúsenosti,“ píše na fóre Vera.

Reaguje jej niekoľko „odborníkov“, zasielajú odkazy na články a radia na čas obmedziť CDS. Spája ich však jedno – skúsenosti a družná nálada, pretože našli konečne ten správny liek na svoje ťažkosti.

CDS2 sa predáva na Slovensku cez e-shop webareal.sk/mms-kvapky alebo OxiClub.sk – koncentrát s objemom 550 ml je v ponuke za 11 eur, ak si kúpite tri, zaplatíte výhodnejšiu cenu 30 eur. Chloritan sodný je zľavnený z desať na deväť eur, v ponuke sú aj CDS kvapky do očí za šesť eur. Človek si môže vybrať, či si CDS 2 vyrobí sám, alebo si kúpi all-inclusive výrobok s testovacím prúžkom na otestovanie množstva oxidu chloričitého v CDS. Spotrebiteľov lákajú zľavy, ale aj referencie na najpredávanejšie produkty. 

Magický liek je úradmi zakázaný

Úrad verejného zdravotníctva pre obsah nepovoleného chloritanu sodného zakázal prípravok predávať ako výživový doplnok ešte v roku 2010. Rovnako sa k nemu postavili aj Američania, Kanaďania, Briti, Belgičania alebo Česi.

„Samotný chloritan sodný býva súčasťou zubných pást a gélov, ústnych sprejov, ale slúži aj na dezinfekciu napríklad vykurovacích a klimatizačných zariadení. V oboch prípadoch ide o nebezpečné látky, ktoré sa v potravinách nepoužívajú ani v nízkych koncentráciách. Konzumentom MMS tak hrozí popálenie tráviaceho traktu,“ reagovala vtedajšia hovorkyňa českej organizácie Státní zemědělská a potravinářská inspekce Martina Šmídtová.

Rovnaký postoj má aj slovenský Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ), ktorý užívanie preparátov neodporúča. MMS zmiešaný v presnom pomere s obyčajnou kyselinou citrónovou podľa podľa hovorkyne Martiny Merkovej uvoľňuje po dobu 12 hodín v ľudskom tele určité množstvo chlórdioxidu, ktorý podľa toxikologického hodnotenia EPA (U.S. Environmental Protection Agency) ešte zo septembra 2000 spôsobuje poruchy vývoja nervovej sústavy a nie je možné vylúčiť genotoxicitu.

„Uvedený prípravok nie je registrovaný ako liek. O jeho liečebných účinkoch neboli robené žiadne výskumy a nepopisujú sa ani v literatúre. Je veľmi pochybné, aby jeden prostriedok mal účinky na širokú paletu rôznych ochorení. Z tohto dôvodu neodporúčame občanom jeho užívanie,“ potvrdzuje pre TREND.sk stanovisko ÚVZ aj hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Valéria Pernišová.

J. Humble napriek tomu tvrdí, že MMS a CDS2 zabíja len patogény (mikroorganizmy spôsobujúce ochorenie) bez toho, aby to akokoľvek poškodilo „dobré“ baktérie alebo ľudské bunky. To všetko len vďaka pôsobeniu oxidu chloričitému.

Tento silný oxidant je ideálny pre čistenie kontaminovanej pitnej vody. Pri správnom množstve je relatívne netoxický, ale zvyšuje oxidačný stres v tele. Vo vyšších dávkach znižuje napríklad počet červených krviniek a zvyšuje metemoglobín, čo je forma hemoglobínu, ktorá nedokáže prenášať kyslík.

Aj pri relatívne nízkych dávkach sa zvyšujú sérové transaminázy, čo sú často známky poškodenia pečene. Chloritanové ióny, ktoré sa nachádzajú v MMS, sú toxické, ale oxid chloričitý, ktorý vzniká aktiváciou, je asi 10-krát toxickejší. U ľudí môže spôsobiť závažné poškodenia štítnej žľazy a rovnako môže spôsobiť vývojové poruchy, vrodené vady a spontánne potraty.

Windex syndróm

Američania tvrdenia J. Humbla označujú ako takzvaný Windex syndróm, ktorý je pomenovaný podľa populárneho prípravku na čistenie okien (niečo podobné ako u nás známa Okena). Ide o slepú vieru v to, že jedna látka je všemocným liekom na mnohé choroby.

Nie je to nový trend a na internete sa šíria takého božské lieky ako huby po daždi – príkladom je všemocnosť Acai džúsu alebo chelačnej terapie, čo je detoxikácia toxických kovov z tela. Windex syndróm sa podobá na slepú vieru ľudí uveriť konšpiračným teóriám, ktoré im dávajú jednoduché odpovede na komplikované fungovanie sveta.

Aby si to v hlave usporiadali a konšpiračným teóriám uverili, tvrdia, že komerčný biznis (v tomto prípade farmaceutické firmy) nechcú, aby ľudia odhalili magický liek, pretože by prišli o pacientov a miliardy z vývoja liekov.

Veď posúďte sami na základe odpovedí Juraja Kováča, ktorý stojí za portálom OxiClub. „Človek sa chytá každej slamky, ak oficiálna medicína nevie pomôcť. Sám mám ochorenie kĺbov a CDS 2 mi pomohlo,“ vraví pre TREND.sk Juraj Kováč, ktorý stojí za portálom OxiClub.

Dlhé roky trpel zápalovým ochorením kĺbov. Skúšal lekárov, ale nepomohlo. Buď mu predpísali lieky, ktoré potláčali bolesť, alebo lieky, ktoré boli príliš silné na žalúdok. A tak vyskúšal MMS, o ktorom sa dozvedel z knihy J. Humbla. O akomkoľvek šarlatánstve nechce ani počuť, pretože mu zázračný liek pomohol. Vraví, že začínal s preparátmi MMS, ale kyselina citrónová mu nerobila dobre.

„Užívanie MMS nie je až také jednoduché pre ľudí s citlivým žalúdkom, ako som ja. Postupom času to do seba už nedostane. Vzniknú bolesti žalúdka a neskôr až akási ťažoba a nechuť do jedla,“ tvrdí otvorene.

Potom však prišiel na trh vylepšený preparát CDS 2, ktorý už neobsahuje kyselinu citrónovú, a ten s ním údajne urobil divy a ochorenie kĺbov zázračne zmizlo.

Farmafirmy by prišli o pacientov

Na otázku, prečo úrady užívanie týchto preparátov neodporúčajú, reaguje svojsky. „Pozrite sa do histórie. Kedysi si ľudia mysleli, že Zem je plochá a za tieto názory ľudí upaľovali. Samotný vývoj liekov je v rukách farmaceutických firiem a prišli by potom o biznis,“ hovorí J. Kováč s tým, že nikto sa nechce pustiť do výskumov, lebo je to komerčne nezaujímavé.

Na otázku, koľko fľaštičiek CDS 2 predá, odpovedá vyhýbavo. Ponúka ich hlavne svojim známym, ale nie je to jeho primárny biznis, pretože predaj CDS 2 je vraj skôr záľuba a súkromné presvedčenie popri hlavnej práci.

V posledných dňoch sa zázračné účinky CDS 2 objavili dokonca v súvislosti s liečbou „sudánskej eboly“. Ľudia preparátu dávajú všemocnú silu bez akéhokoľvek racionálneho dôkazu. „Áno, je okolo toho informačný opar. Samozrejme, že nefunguje na všetko. Nie je to nejaká živá voda. Pomáha pri detoxikácii organizmu a pri zápaloch,“ dodal.

No preparát nielenže nie je živou vodou, ale môže vo väčších dávkach aj zabíjať, uviedli odborníci, ktorých oslovil pred niekoľkými rokmi The Sydney Morning Herald. V roku 2009 zomrela Mexičanka Silvia Fink, ktorá šla s manželom jachtou na výlet na ostrov Vanuatu. Užila MMS ako prevenciu proti malárii. V priebehu 15 minút jej prišlo nevoľno, na druhý deň zomrela. 

Doplnené: Pitva neodhalila priamu súvislosť s MMS, hoci podľa denníka z republiky Vanuatu ani nebola odhalená presná príčina smrti a vyšetrovanie prebiehalo tak dlho, že stopy chemikálie sa nemohli v krvi odhaliť. Denník v (sugestívnom) článku silno apeluje na zákaz látky po celom svete.