R. Sulík a J. Cigániková tvrdia, že A. Kalavská berie pacientom ročne od 64 (podľa Inštitútu zdravotnej politiky) do 72 miliónov eur (podľa zdravotnej poisťovne Dôvera), ktoré smerujú k farmafirmám. A to tým, že odmietla podpísať revíziu úhrad liekov.

„Spomínaných 64 až 72 miliónov je teda rozdiel medzi cenami za lieky hradené z verejných zdrojov pred a po tzv. revízii úhrad, ktorú ministerka odmietla podpísať,“ uviedla J. Cigániková. Ak A. Kalavská neodstúpi, opozičná SaS je ochotná začať zbierať podpisy na mimoriadnu schôdzu na jej odvolanie.

Opozičná poslankyňa pripomenula, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR má zákonnú povinnosť pravidelne prehodnocovať úhrady nastavené v kategorizácii. Malo by platiť pravidlo, že za rovnakú účinnú látku v akomkoľvek balení preplatia poisťovne vždy rovnakú výšku ceny, čo sa nedeje.

„Napriek tomu, že MZ SR bolo opakovane upozornené vládnymi i mimovládnymi analytikmi ako Inštitút zdravotnej politiky, Útvar hodnoty za peniaze, INEKO, tiež kategorizačnou komisiou, zdravotné poisťovne. Všetci poukazovali na protizákonný stav a možnú úsporu. Napriek tomu ministerka revíziu úhrad nepodpísala,“ vysvetlila J. Cigániková.

Liberáli skritizovali strach ministerky A. Kalavskej z toho, že by farmaceutické firmy nezlacneli ceny liekov, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. „To, že by farmafirmy neznížili cenu liekov, je veľmi málo pravdepodobné,“ uviedla J. Cigániková s tým, že sa tak stalo už aj v minulosti.

„Ak by sa náhodou aj našli dobrodinci, ktorí by sa dobrovoľne vzdali zisku, aj tak existujú cesty, ako na európskom a svetovom trhu pacientov ochrániť. Či už je to cez jednotlivé výnimky, kedy poisťovňa môže preplatiť aj nekategorizované lieky alebo cez limit spoluúčasti pacienta, ktorý sa dá znížiť cez porušenie pravidla o fixnom doplatku, kde vie dať výrobca zľavu z oficiálnych cien alebo cez tzv. managed entry agreement, keď sa výrobca vie dohodnúť s poisťovňou na mimoriadnych cenách,“ zdôraznila.

Pripomenula, že vyššie doplatky by sa týkali 960 ľudí na Slovensku. Ministerstvo chcelo, aby farmaceutické firmy zlacneli ceny liekov, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. V pondelok ich v reakcii na návrh súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera vyzvalo, aby v rámci revízie úhrad do stredy predložili svoje návrhy.

Pokiaľ by farmafirmy ceny zlacnili, revízia by sa podľa ministerstva nedotkla pacientov. Zástupcovia farmapriemyslu postup štátu v prípade revízie kritizovali. Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) a Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) tvrdia, že proti revízii nenamietajú, chcú však, aby sa riešila zákonne. Zdravotná poisťovňa Dôvera považuje rozhodnutie ministerky za zlé.

Aktualizované 14:00 Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) odmieta obvinenia opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) z obhajovania zisku farmaceutických spoločností. Šéfka rezortu tvrdenia liberálov považuje za hrubé osočovanie a snahu o dezinformovanie verejnosti. Uvádza to v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

„Pre Andreu Kalavskú je pacient na prvom mieste a ako sa opakovane minulý týždeň niekoľkokrát vyjadrila, zarábanie farmaceutických spoločností na úkor pacienta v zdravotníctve nemá v žiadnom prípade miesto,“ uviedla. 

Ministerstvo zdôraznilo, že revíziu úhrad v rozsahu, ako nebola podpísaná sedem rokov, sa rozhodla A. Kalavská nepodpísať práve z dôvodu, že nechce, aby sa zvyšovali doplatky pre pacientov v lekárňach. MZ tiež pripomenulo, že z 300 výrobcov len dvaja znížili cenovú ponuku o dva centy.

SaS podáva trestné oznámenie na Kalavskú. Chce, aby odstúpila

Ak chcú v Španielsku predávať homeopatiu, musia jej efekt dokázať Zdroj: flickr.com / psyberartist | cc

Zdôraznilo, že farmaceutické spoločnosti môžu cenové návrhy predkladať priebežne, bez akejkoľvek výzvy, preto stretnutie s výzvou zo strany rezortu považuje za ústretový krok. Rezort tiež poukázal na to, že bol ochotný komunikovať s materskými centrálami farmaceutických firiem.

Zástupcovia farmapriemyslu na Slovensku však podľa MZ SR odmietli poskytnúť ministerstvu kontakty. Ignorovanie návrhu o predložení nových cenových ponúk považuje rezort zo strany farmaceutických spoločností za absolútne ignorovanie pacienta a zameranie sa len na generovanie zisku a svoje zárobky.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že chce hľadať a realizovať ďalšie opatrenia, aby zvýšilo efektivitu pri využívaní verejných zdrojov na lieky. Zdôraznilo, že efektívne využívanie zdrojov sa však v žiadnom prípade nedotkne pacienta.

Ministerstvo tiež dodalo, že posledná revízia, ktorú ministerka Kalavská podpísala, bude platná od 1. januára 2019.

„K zníženiu úhrad došlo u 118 referenčných skupín liekov na základe zníženia ceny referenčných liekov. Doplatkov pacientov sa to nedotklo, práve naopak, mohli sa aj znížiť. Ak sa úhrada zdravotnej poisťovne znížila vstupom generického lieku na trh, v skupine sa môže zvýšiť doplatok originálu, ale zároveň je tak zabezpečená generická náhrada lieku v skupine s nula eurovým doplatkom pacienta,“ vysvetlilo MZ SR v stanovisku.