Aktualizované 16.4.2013 o 11:45 v celom rozsahu

Zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) dnes vystúpilo päť poslancov Národnej rady SR a približne 75 členov. Z SaS odchádzajú poslanci Jozef Kollár, Juraj Miškov, Daniel Krajcer, Martin Chren a Juraj Droba. Všetci zároveň vystúpili z poslaneckého klubu SaS. Svoje rozhodnutie oznámili dnes na tlačovej besede.

J. Kollár zároveň oznámil, že zakladajú platformu Liberálna dohoda, ktorá bude fungovať ako občianske združenie. Ako povedal Kollár, stranu opúšťa takmer tretina regionálnych predsedov, takmer polovica tímlídrov, ktorí sú kľúčovými pre tvorbu programu strany.

V súčasnosti podľa J. Kollára prebiehajú neformálne rokovania s ostatnými lídrami v stredopravom priestore. „Boli sme oslovení kolegami k vytvoreniu novej pravice, ktorá by bola schopná postaviť sa vláde Roberta Fica a vláde jednej strany v parlamentných voľbách v roku 2016,“ povedal s tým, že nevylučuje žiadne možnosti v súvislosti s politickou budúcnosťou, teda ani založenie novej strany. Občianske združenie chce byť podľa neho kotvou pre odchádzajúcich členov SaS.

„Po fáze aj pre mňa neakceptovateľnej fragmentácie, ak chce stredopravý priestor prežiť a postaviť reálnu alternatívu Smeru vo voľbách v roku 2016, musí prísť etapa spájania. Lídri musia vyslať signál voličovi, že sa stredopravé strany dohodnúť vedia. Stredopravý priestor v roku 2016 bude vyzerať inak ako dnes,“ vyhlásil Kollár.

Z SaS odchádza päť poslancov a 75 členov

Zdroj: SITA

Poslanecký klub SaS zanikne

O poslaneckom klube SaS by mala podľa J. Kollára rozhodnúť väčšina v pléne NR SR. „SaS je pre nás minulosťou,“ povedal. Podľa Rokovacieho poriadku treba na vznik poslaneckého klubu osem členov. V minulom volebnom období zostal existovať klub SNS, aj keď počet jeho členov klesol pod osem. Strana Smer-SD, ktorá kontroluje chod parlamentu, podľa informácií denníka Sme ďalšie fungovanie okliešteného klubu SaS nedovolí.

Kollárovci sa poslaneckých mandátov nevzdajú. „Nezískali sme mandát od Richarda Sulíka, ale občanov, ktorí volili SaS. Dostali sme mandát od občanov realizovať liberálny program, ktorého sme boli aj my piati tvorcami,“ zdôraznil.

Približne 20 členov zo strany už vystúpilo po marcovom kongrese. Ako povedal Kollár, odchádzajúci politici nechcú byť účastní štýlu politiky, ktorý sa prejavil po kongrese, pričom pripomenul krágľovanie Richarda Sulíka, ktorý vyzval J. Kollára a jeho podporovateľov k odchodu zo strany. „Radikalizácia politiky SaS sa vystupňovala,“ vyhlásil J. Kollár.

SaS odchod uvítala

Strana SaS považuje za správne, že J. Kollár a jeho skupina dnes akceptovali výzvu predsedu SaS Richarda Sulíka, aby opustili stranu. „Pokladáme to za správne rozhodnutie pre nich i pre nás, čo sme programu a hodnotám SaS zostali verní. Vnútrostranícky konflikt nás zbytočne vyčerpával a odvádzal našu pozornosť od problémov krajiny,“ uvádza sa v tlačovej správe SaS, ktorú zaslala agentúre SITA.

R. Sulík vyzval J. Kollára a jeho prívržencov na odchod zo strany minulý týždeň vo štvrtok. „Po dôkladnom vyhodnotení posledných aktivít Jozefa Kollára a jeho prívržencov ich vyzývam, aby opustili stranu Sloboda a Solidarita,“ napísal v tlačovej správe R. Sulík. Ten sa s J. Kollárom stretol v utorok minulý týždeň. Kollár po stretnutí povedal, že ich názory na budovanie straníckych štruktúr a denno-denný výkon politiky sú nezlučiteľné.

Delegáti na kongrese SaS 16. marca rozhodli, že predsedom strany zostáva Richard Sulík. Za R. Sulíka na kongrese v Prešove hlasovalo 134 delegátov a za J. Kollára 121 delegátov. J. Kollár si dal pre zotrvanie v strane podmienku, že R. Sulík nebude krágľovať jeho ľudí.

Ilustračné foto - SITA