SaS si chce pri otváraní plánovanej riadnej schôdze Národnej rady SR urobiť akýsi prieskum o tom, ktorí opoziční poslanci budú podporovať menšinovú vládu. Na prvý pokus neplánuje rokovanie otvoriť. Predsedu poslaneckého klubu OĽANO Michala Šipoša prekvapuje, že sa SaS po odchode z vlády chystá schôdzu blokovať.

Chcú vedieť, s kým bude koaličná menšina vládnuť

Zemanová hovorí, že ich plánovaný postup nie je ničím neobvyklý a pôjde o parlamentný prieskum síl. „V úvode si urobíme prieskum, s kým koaličná menšina bude vládnuť, kde si nájde podporu na otvorenie schôdze," povedala. V konečnom dôsledku podľa jej slov bude schôdza otvorená. Pri odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) ale nebude SaS hlasovať za vyslovenie nedôvery. Ešte sa o tom podľa jej slov budú rozprávať v poslaneckom klube, no predbežne sa dohodli takto.

OĽANO nemá žiadne dohody mimo trojkoalície

„Nikto z nás stranu SaS z koalície nevyháňal. Sami sa rozhodli odísť a sami sa teraz musia rozhodnúť, či budú v ťažkej situácii Slovensku a ľuďom škodiť alebo naplnia svoj verejný prísľub, že budú konštruktívnou opozíciou," uviedol Šipoš. Dodal, že OĽANO nemá žiadne dohody s nikým mimo trojkoalície a jej bývalých poslancov o prezentovaní sa na schôdzi. „Veríme, že nie zlomyseľnosť, ale verejný záujem a snaha pomôcť ľuďom v ťažkej dobe budú jediným kritériom, ktorým sa budú všetci poslanci pri svojom hlasovaní riadiť," dodal.

Mimoparlamentná SNS vyzvala opozičných poslancov NR SR, aby neasistovali súčasnej koalícii v schválení programu schôdze. Pripomenula, že ak schôdza nebude otvorená a parlament nebude uznášaniaschopný tri mesiace, prezidentka má právo ho rozpustiť. „Ak niektorý z poslancov podporí schválenie programu a otvorenie schôdze NR SR, reálne sa ukáže, kto chce vládnuť spoločne s Matovičom, Kollárom a Remišovou," dodala SNS.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke poslanec Národnej rady SR Richard Takáč (Smer-SD) počas rokovania 70. schôdze Národnej rady SR, ktorej jediným bodom je odvolávanie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR 29. júna 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Menšinová vláda dlho nevydrží, myslia si Richard Takáč a Miroslav Žiak