Salvádor uisťuje Medzinárodný menový fond (MMF), že bitcoin nenahradí dolár ako legálne platidlo v krajine. Doterajšie rozhovory sú úspešné, uviedol v stredu minister financií tohto stredoamerického štátu Alejandro Zelaya. Salvádor sa minulý týždeň stal prvou krajinou na svete, ktorá zaviedla najznámejšiu kryptomenu bitcoin ako legálny platobný prostriedok popri americkom dolári. Teraz žiada technickú asistenciu od Svetovej banky ohľadom pravidiel zavádzania bitcoinu.

Salvádor posledných 20 rokov používa ako platidlo americký dolár, keď sa predtým svojej vlastnej meny vzdal. S MMF, ktorý sídli vo Washingtone, práve rokuje o pôžičke jednej miliardy dolárov na dorovnanie rozpočtových medzier do roku 2023.

Salvádor ponúkne vlastnú kryptopeňaženku a za jej otvorenie ponúka občanom peniaze
Neprehliadnite

Bitcoin je oficiálnym platidlom. Ako prvý na svete ho schválil stredoamerický Salvádor

„MMF sme oznámili náš oficiálny postoj. Zdôraznili sme, že sa nezbavujeme amerického dolára ako zákonného platidla v Salvádore,“ povedal minister financií na stredajšej tlačovej konferencii.

V krajinách Latinskej Ameriky je bitcoin obľúbený skôr u chudobných, ako u bohatých obyvateľov. Parlamentné schválenie návrhu salvádorského prezidenta Nayiba Bukeleho zaviesť bitcoin ako platidlo privítali na sociálnych sieťach politici v Argentíne, Paraguaji, Brazílii a Paname. Podľa servera euronews.next by Paraguaj mohol Salvádor čoskoro nasledovať alebo aspoň zaviesť zákony ústretové ku kryptomenám.