Medzinárodná agentúra pre jadrovú energiu (MAAE) zrušila pozvanie Ruska na medzinárodnú konferenciu o využívaní jadrovej energie, ktorá sa bude na budúci týždeň konať vo Washingtone. Cieľom tohto kroku je obmedziť vplyv Kremľom ovládaných dodávateľov jadrového paliva a technológií, píše Bloomberg.

„Účasť na konferencii sa môže zmeniť z programových alebo osobných dôvodov. Sme presvedčení, že súčasný program je zárukou úspešného priebehu konferencie," uvádza sa vo vyhlásení MAAE. Súčasťou summitu budú aj „rozhovory o úlohe jadrovej energie a jej podiele na energetickej bezpečnosti".

Rozmýšľali, ako na to

MAAE potvrdila, že predstaviteľov ruskej štátnej agentúry Rosatom a ministerstva hospodárstva vypustila z agendy stretnutí, ktoré sa v rámci summitu budú konať. Predstavitelia Bieleho domu hľadali celé mesiace spôsob, ako obmedziť vplyv Kremľa na globálne trhy s jadrovou energiou, na ktorých je Rosatom najväčším exportérom jadrového paliva a reaktorov. V Rusku sa zároveň obohacuje najviac uránu na svete.

Rusko sa dostalo zvýšený tlak MAAE za to, že v úvodných fázach vojny na Ukrajine obsadilo Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorá je najväčšou v Európe, čím ohrozilo jadrovú bezpečnosť. Pri dobýjaní Rusi navyše elektráreň ostreľovali z ťažkých zbraní, čo mohlo zapríčiniť jadrovú haváriu. Elektráreň so svojimi šiestimi jadrovými reaktormi produkuje jednu pätinu elektrickej energie, ktorá sa na Ukrajine vyrobí.

Izolovať Rusko

Západ sa usiluje izolovať Rusko na svetovej scéne, čo platí aj pre novembrový summit skupiny G20, ktorý sa bude konať na indonézskom ostrove Bali. Biely dom napríklad podniká kroky, aby zabránil stretnutiu amerického prezidenta Joea Bidena so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom.

Americký predstavitelia varovali, že prítomnosť zástupcov Ruska na budúcotýždňovom jadrovom summite vo Washingtone by toto podujatie mohla zmeniť na diplomatickú katastrofu. Namiesto Rusov sa na summite zúčastnia americkí predstavitelia vrátane ministerky energetiky Jennifer Granholmovej, ako aj zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates. Na upravenom programe konferencie, ktorá sa bude konať 26. až 28. októbra, budú participovať aj zástupcovia Argentíny, Číny, Poľska a Juhoafrickej republiky.

Ďalšie dôležité správy

McCarthy a Zelenskyj
Neprehliadnite

Ukrajina je zdesená, americkí republikáni hrozia priškrtením pomoci, ak zvíťazia vo voľbách