Ruský prezident Vladimir Putin obnovil vyznamenanie, ktoré prvýkrát zaviedol sovietsky vodca Josif Stalin a ktoré má povzbudiť ženy, aby mali viac detí. Putin vydal dekrét v čase, keď ruská populácia klesá a jeho armáda utrpela na Ukrajine veľké straty, uvádza spravodajský web Business Insider.

Rad Matka-hrdinka zaviedol Stalin v roku 1944 - ku koncu druhej svetovej vojny, v ktorej Sovietsky zväz stratil približne 26 miliónov ľudí.

Rad získajú ženy, ktoré porodia desať a viac detí. Keď ich desiate dieťa dovŕši jeden rok, dostanú aj odmenu vo výške jedného milióna rubľov (vyše 16-tisíc eur), vyplýva z dekrétu, ktorý Putin podpísal v pondelok.

Populácia Ruska už desaťročia neustále klesá a tento trend sa v posledných rokoch podľa všetkého ešte zhoršil. Od januára do mája sa ruská populácia zmenšila rekordným tempom - o 86-tisíc ľudí mesačne.

Medzi októbrom 2020 a septembrom 2021 sa znížila o 997-tisíc ľudí, čo bolo do značnej miery spôsobené covidovou pandémiou. Bol to najväčší zaznamenaný pokles populácie v dejinách Ruska.

Keď v roku 1991 padol Sovietsky zväz, ruská populácia mala podľa Svetovej banky približne 148,3 milióna ľudí. V roku 2022 to je 145,1 milióna.

V Putinovom dekréte sa nespomína vojna na Ukrajine, ale vzhľadom na ruské straty je načasovanie pozoruhodné, tvrdia pozorovatelia.

Začiatkom tohto mesiaca americké ministerstvo obrany odhadlo, že od februárovej ruskej invázie na Ukrajinu tam padlo alebo utrpelo zranenia približne 80-tisíc ruských vojakov.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin
Neprehliadnite

Putin sa neštíti trestať ani svojich blízkych spolupracovníkov, začína pripomínať Stalina