Ruský súd nariadil zhabanie luxusného hotelového komplexu v Soči, ktorý patrí ruskému oligarchovi Olegovi Deripaskovi. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom dnes informoval denník Financial Times (FT), ktorý pripomenul, že miliardár predtým kritizoval vojnové ťaženie Moskvy na Ukrajine.

Kremeľ ho požiadal, aby sa upokojil

Právny spor o pozemky medzi Deripaskom a vedecko-vzdelávacím zoskupením Sirius pod patronátom ruského prezidenta Vladimira Putina sa začal už pred februárovou inváziou Ruska na Ukrajinu, a zdanlivo tak nesúvisí s oligarchovou opatrnou kritikou Moskvy. Dve osoby oboznámené so situáciou však FT povedali, že súdnemu príkazu predchádzala žiadosť Kremľa, aby Deripaska vojnu prestal kritizovať.

„Kremeľ ho požiadal, aby sa upokojil," uviedol jeden zo zdrojov blízkych," Deripaskovi.

Štyridsaťpäťročný Deripaska je súčasťou skupiny oligarchov, ktorí ovládajú veľké časti ruského hospodárstva, najmä v energetike a obchode s komoditami.

Pre svoje väzby na Kremeľ je Deripaska od roku 2018 na sankčnom zozname Spojených štátov, od apríla aj na zozname Európskej únie či Británie.

„Potrebujeme čo najskôr mier, pretože sme už prekročili bod, z ktorého nie je návratu," napísal Deripaska tento rok v marci na Twitteri.

Ďalší zo zdrojov FT uviedol, že Kremeľ oligarchu ešte ten istý mesiac požiadal, aby kritiku zmiernil, a odvtedy žiadosť najmenej raz zopakoval. Deripaska v júni označil zničenie Ukrajiny za „kolosálnu chybu".

Súd rozhodol v prospech skupiny Sirius

O dva týždne neskôr podal Sirius, ktorému Putin udelil štatút federálneho územia, tri žaloby proti Deripaskovej spoločnosti Rogsibal, ktorá vlastní hotelový komplex Imeretinskij.

Územie projektu Sirius, ktorý spoluvlastní Putinov priateľ a hudobník Sergej Roldugin, a Deripaskov hotelový komplex ležia vedľa seba na čiernomorskom pobreží v Soči.

Ruský súd potom podľa verejne dostupných dokumentov v septembri rozhodol v prospech skupiny Sirius a Rogsibalu nariadil, aby sa z lukratívneho pozemku vysťahoval. V neskoršom samostatnom verdikte rozhodol o zhabaní nehnuteľností spoločnosti.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov FT povedal, že Sirius bol Putinov nápad a projekt považuje za vlastný.

„So súdnymi prípadmi to ale nijako nesúvisí," dodal Peskov a ubezpečil, že úlohu nehrajú ani Deripaskove výroky o vojne.

„Proti vojne sa nikdy nevyslovil," povedal. Oligarchov hovorca, ruská prokuratúra ani zástupcovia skupiny Sirius na žiadosť o komentár neodpovedali.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin, Vladimir Potanin
Neprehliadnite

USA uvalili sankcie na jedného z najbohatších ruských oligarchov Vladimíra Potanina